Ευρωλίγκα – “Ζωντανός” ο Ολυμπιακός, 82-68 τη Λαμποράλ! (photos)

montazΜεγάλη εμφάνιση από τον Ολυμπιακό που νίκησε στο ΣΕΦ τη Λαμποράλ με 82-68 και παρέμεινε… ολοζώντανος στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ντεμπούτο για τον Ουόρικ, φρεσκάδα και ενέργεια από τους «ερυθρόλευκους» και στα 40 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και με τη νίκη του επί της Λαμποράλ Κούτσα (82-69) παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στα playoffs.Οι Πειραιώτες στον πρώτο από τους «τελικούς» που ακολουθούν έβγαλαν στο παρκέ το καλό τους πρόσωπο και με σπουδαία άμυνα πανηγύρισαν εύκολα την 4η νίκη τους στο Top 16.

Η Λαμποράλ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-9, όμως το miss match του Πρίντεζη με τον Μπέρτανς βοήθησε τον Ολυμπιακό να ισορροπήσει την κατάσταση και να πάρει και το προβάδισμα πριν λήξει η περίοδος.

Στη συνέχεια οι Βάσκοι με τρίποντο του Μπλάζιτς και χάρη στον οίστρο του Μπουρούση ισοφάρισαν στους 25 πόντους, όμως ακολούθησε ένα 16-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Χάκετ και Παπαπέτρου έστειλε το σκορ στο 41-25 (17’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρά τη διάθεση αντίδρασης των φιλοξενούμενων, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί στην άμυνά τους (εκπληκτική δουλειά σε αυτό το κομμάτι οι Χάκετ και Μιλουτίνοφ) και στην επίθεση όποτε έβρισκαν ευκαιρία έτρεχαν με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά και στους 20 πόντους (61-41, 28’).

Οι Βάσκοι με συνεχόμενα τρίποντα προσπάθησαν να μειώσουν και το κατάφεραν (71-63, 37’), χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο μιας και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα.

Ο Γιάννης Μπουρούσης σε 23:38 είχε 19 πόντους (8/8δ., 0/3τρ., 3/5β.), 7 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

Tα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 63-47, 82-68