B ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α2 Ερασιτεχνική (2ος όμιλος) Όλα ανοιχτά για τα δύο εισιτήρια, νέος…κάτοικος στην 13η θέση! (stats, 22η αγωνιστική)

P3060085Εντυπωσιακά ματς και αρκετά γκολ παρά την κρισιμότητα των περισσότερων παιχνιδιών, περιελάμβανε η σημερινή 22η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Α2.

Μία αγωνιστική που σε καμία περίπτωση δεν μας έκανε…σοφότερους, αντίθετα μας μπέρδεψε αρκετά και οι τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, φαίνεται πως θα είναι κάτι παραπάνω από δραματικές!

Η χθεσινή ισοπαλία του πρωτοπόρου Απόλλων Αγίου Γεωργίου με τη μέχρι πρότινος ουραγό Δόξα Νάουσας, έκανε την…εκκίνηση στην 22η αγωνιστική και φανέρωσε πως τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο. Το προβάδισμα των 5 βαθμών από την τρίτη θέση είναι αρκετά ικανοποιητικό μέχρι στιγμής για την ομάδα του Μπάμπη Σπυριδωνίδη, ωστόσο δεν μπορεί θα θεωρηθεί ασφαλείας. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Στέργιου Τσίλκου απέσπασε βαθμό στη δυσκολότερη έδρα του πρωταθλήματος και μάλιστα, σε συνδυασμό με τα σημερινά αποτελέσματα, σκαρφάλωσε στην 11η θέση.

Το πολύ σημαντικό “τρίποντο” έχασε στο 90ο λεπτό ο Ολυμπιακός Νάουσας, σε ένα περίεργο παιχνίδι της μοίρας καθώς στο συγκεκριμένο λεπτό, η ομάδα του Γιώργου Δασκαλάκη έχει κερδίσει δύο παιχνίδια στο πρόσφατο παρελθόν! Η Νέα Γενεά, που πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο για την ισοφάριση, κατάφερε έστω και στην τελευταία φάση του αγώνα να αποσπάσει αποτέλεσμα, χάρη σε τέρμα του Μιχάλη Γιάννου.

Στους τρεις βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη θέση είναι πλέον η εντυπωσιακή Ελπίδα Μονοσπίτων, που κατάφερε σήμερα να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο Μακροχώρι. Ο Νηρέας προηγήθηκε 2-0 στο 25′, οι “πράσινοι” όμως, χάρη στον… σεληνιασμένο Γιάννη Χατζηγεωργίου, ισοφάρισαν 2-2 με τη λήξη του πρώτου μέρους και πήραν τη μεγάλη νίκη στο δεύτερο 45λεπτο, που τους φέρνει σε απόσταση αναπνοής από τον Ολυμπιακό. Στην αντίπερα όχθη όμως, οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν για πρώτη φορά φέτος στην τελευταία θέση και με δύο εκτός έδρας ματς και ένα ρεπό στα τελευταία 4 παιχνίδια, η κατάσταση δυσκολεύει αρκετά…

Νίκη-παραμονή σημείωσε ο Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας, που επικράτησε με 2-0 της Ακαδημίας Βέροιας, την οποία άφησε παράλληλα πίσω στη διεκδίκηση της 2ης θέσης. Η ομάδα του Μάριου Κατικαρίδη έβαλε τις βάσεις από το πρώτο μέρος, όταν και σκόραρε και τα δύο τέρματα (αμφότερα με πέναλτι), ενώ με το σημερινό τρίποντο, εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Σπουδαία νίκη και για την Ακαδημία Μακροχωρίου, που ουσιαστικά ανανέωσε την παρουσία της για τη νέα σεζόν. Το συγκρότημα του Γιώργου Απόσογλου, χάρη σε δύο τέρματα του Τάσου Τσακαλίδη, πήρε το σημαντικό “διπλό” στη Ραχιά κόντρα στην ΑΕΠ Βέροιας και αν επικρατήσει του Νηρέα την επόμενη αγωνιστική, εξασφαλίζει και μαθηματική τη σωτηρία του.

Τρίποντο το οποίο τον φέρνει στη 12η θέση πέτυχε τέλος ο Φίλιππος Μέσης, που επικράτησε δύσκολα του ΑΣ Πατρίδας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας. Η ομάδα του Χρήστου Μανσούρ είχε σε καλή μέρα τον Βαλάντη Φεζουλά, που πέτυχε και τα δύο τέρματα και βλέπει πλέον πιο αισιόδοξα το μέλλον.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς του 2ου ομίλου :

Νηρέας Βέροιας – Ελπίδα Μονοσπίτων  2-3 (Κωτσόπουλος, Φραδέλος / Χατζηγεωργίου 3)

Aπόλλων Αγίου Γεωργίου – Δόξα Νάουσας  0-0

ΑΕΠ Βέροιας – Ακαδημία Μακροχωρίου  0-2 (Τσακαλίδης 2)

Φίλιππος Μέσης – ΑΣ Πατρίδας  2-1 (Φεζουλάς 2 / Στεργιόπουλος)

Νέα Γενεά Νικομήδειας – Ολυμπιακός Νάουσας  1-1 (Γιάννου / Λέσι)

Αγρ.Αστ.Αγ.Βαρβάρας – Ακαδημία Βέροιας  2-0 (Ρηγόπουλος 2)

Ρεπό : ΑΟ Μαρίνας