Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος

Κύπελλο Ερασιτεχνών (4ος όμιλος) Νίκη Βόλου – Απόλλων Λάρισας 1-2 (photos)

0cf88f5d20c83eb9ddffe31986a1c7bc_12804685_244510322549796_4946078897127501553_nΟ Απόλλων Λάρισας πήρε μια μεγάλη πρόκριση την Τετάρτη (9/3) αφού κέρδισε μέσα στο «Παντελής Μαγουλάς» τη Νίκη Βόλου με σκορ 1-2 και μάλιστα με ανατροπή!

Η Λαρισινή ομάδα έβγαλε «ψυχή» και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να γυρίσει ένα δύσκολο παιχνίδι. Να θυμίσουμε πως η Νίκη Βόλου αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική (2ος όμιλος) και ο Απόλλων Λάρισας είναι πρώτος στο Α’ τοπικό του νομού μας. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Σουτ του Νάστα εκτός μεγάλης περιοχής δεν ανησύχησε τον Παπουρτζή (10′), ενώ δύο λεπτά αργότερα, καταγράφηκε καλή στιγμή για τη Νίκη όταν από κόρνερ του Κόλα, ο Κανελλόπουλος στην καρδιά της άμυνας πήρε την κεφαλιά αλλά χτύπησε στο σώμα του Τάσου Κουρδή.

Το 1-0 στο 15ο λεπτό. Από μπαλιά του Κοτίτσα που πέρασε από τον αμυντικό, επωφελήθηκε ο Σκοπελίτης. Ο νεαρός Βολιώτης μεσοεπιθετικός έπιασε “γεμάτα” ψηλοκρεμαστό σουτ περίπου 832b56f5d8f4ed1749a52189e4ae573c_12801520_244552235878938_3523194304222026640_nτρία-τέσσερα μέτρα εκτός μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλων έχασε τεράστια ευκαιρία στο 42′. Από φοβερή πάσα του Χατζή, ο Παλάσκας βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι χωρίς να μαρκάρεται. Σούταρε κι απέκρουσε ο Παπουρτζής σε κόρνερ. Τελευταία φάση στο α’ μέρος λίγο πριν τη λήξη του, όταν από αριστερά, στη συμβολή των γραμμών της μεγάλης περιοχής, ο Κόλα ελίχθηκε ωραία και σούταρε, για να πέσει στη δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει ο Κουρδής.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με καλύτερο ρυθμό. Στο 47′ σουτ του Κόλα χτύπησε στο έδαφος, πήρε φάλτσο και το εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ, μετά από τέσσερα λεπτά ο Σκοπελίτης έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του Τ. Κουρδή και ο Αντωνόπουλος έδιωξε προ του Μέτσε. Αυτή ήταν ίσως η καλύτερη στιγμή της Νίκης σε ολόκληρο το ματς!

Οι φιλοξενούμενοι …προειδοποίησαν δύο φορές: με σουτ του Κολοβού, υπό πίεση εντός της μεγάλης περιοχής, που έφυγε άουτ στο 52′ και στο επόμενο λεπτό με κεφαλιά του Κολιού που έβγαλε σε κόρνερ ο Παπουρτζής. Έτσι, λίγο αργότερα έφθασαν στο 1-1. Από εκτέλεση φάουλ του Χατζή στο δεύτερο δοκάρι, ο υψηλόσωμος πορτιέρο της Νίκης δεν έλεγξε τη φάση και ο Παλάσκας με κεφαλιά μπροστά στην εστία ισοφάρισε.

Στο 76′ ο Απόλλων έκανε την ολική ανατροπή! Ο Παλάσκας εκμεταλλεύτηκε μεγάλο κενό στο αριστερό άκρο της άμυνας, πήρε την μπάλα από πλάγια, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με σουτ, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-2.

Απόλλων Λάρισας (Μιχάλης Ζιώγας): Τ. Κουρδής, Λιλολάρι, Αντωνόπουλος, Κολιός, Γεωργούλης, Γ. Κουρδής, Παλάσκας, Κουβελάς (77′ Σκούπρας), Χατζής, Κολοβός (68′ Mπόντε), Νάστας (65′ Κούρο).

Νίκη Βόλου (Κώστας Βελιτζέλος): Παπουρτζής, Αλεξανδρής (81′ Ιβανίδης), Παπαδόπουλος, Αναστασίου (74′ λ.τρ. Ελευθεριάδης), Κοτίτσας, Μπιτσάκος, Σκοπελίτης, Μέτσε (61′ Νοριέγα), Κανελλόπουλος, Ιορδανίδης, Κόλα.