Ευρωλίγκα – Ήττα που τον φέρνει προ τετελεσμένων για τον Ολυμπιακό…

21272c1f09f41c9f2cc94bb6b8388967Ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης μπροστά, όμως στο τέλος έκανε τα πάντα λάθος και γνώρισε την ήττα από την Μπάμπεργκ με 72-71.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη στο τέλος, όμως ο Σπανούλης στην προσπάθεια του να κάνει την σταυρωτή χτύπησε την μπάλα στο πόδι του αντιπάλου και κάπως έτσι το παιχνίδι τελείωσε. Πλέον τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος χρειάζεται συνδιασμό αποτελεσμάτων για να περάσει στην επόμενη φάση.

Για τον Ολυμπιακό ο Πρίντεζης έκανε ακόμα μια καλή εμφάνιση με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, την ώρα που για την Μπάμπεργκ ο Στρέλνιεκς είχε 10 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ήταν και εκείνος που σκόραρε το μεγάλο τρίποντο που έδωσε την νίκη στους Γερμανούς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι όντας κοντά στο σκορ, με τον Πρίντεζη να είναι ο κύριος εκφραστής των «ερυθρόλευκων» επιθέσεων και να φτάνει τους 12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Τελικό σκορ περιόδου 21-19 για τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησαν δυναμικά την δεύτερη περίοδο ανέβασε την διαφορά στους 6 (30-24 13’), όμως η Μπάμπεργκ βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, παίρνοντας το προβάδισμα και κλείνοντας το ημίχρονο στο 38-37.

Ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» και πήρε το προβάδισμα, ενώ ανέβασε και την διαφορά στο +10 (53-43 27’) και παρά την προσπάθεια των Γερμανών, το δεκάλεπτο τελείωσε στο 56-51 χάρη σε «μπάζερ μπίτερ» του Παπαπέτρου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ έκανε την ύστατη προσπάθεια, μειώνοντας στους 2 με τρίποντο του Ζήση (71-69 39’), ενώ με τρίποντο του Στρέλνιεκς έκανε το 72-71 και έδωσε την νίκη στην ομάδα του καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε στο τέλος να σκοράρει καθώς ο Σπανούλης έκανε λάθος στα 3’ .

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-37, 56-51, 72-71.
Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλλι 10 (1), Ζήσης 3 (1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 9 (3), Τάις 5 (1) Ουοναμέικερ 11 (3), Στρέλνιεκς 10 (2τρ. 6ασ.), Μίλερ 8, Χέκμαν 5 (1), Ραντόσεβιτς 11.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 3 (1),  Χάντερ 17, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 15 (2τρ. 9ασ.), Πρίντεζης 19 (2τρ. 10 ριμπ.), Μάντζαρης, Ουόρικ 6, Χάκετ 4, Παπανικολάου 4.