Εθνικές Ομάδες

Ήττα για τις Κορασίδες στην πρεμιέρα με Ιταλία

7c705200-b7ee-4fc6-81c2-032502070abc_1Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Κορασίδων στην elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016. Οι διεθνείς μας έχασαν με σκορ 1-4 από τη διοργανώτρια του τουρνουά (4ος όμιλος) Ιταλία.

Οι Κορασίδες μας δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και μόλις στο 20ο λεπτό του αγώνα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τρία γκολ, καθώς οι Ιταλίδες αντίπαλοί τους με δύο γκολ της Γκλιόνα (8ο και 20ο λεπτό) και ένα της Καντόρε (18ο λεπτό) της αιφνιδίασαν και τις υποχρέωσαν σε παθητικό ρόλο στο ματς. Μάλιστα, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχους πέτυχαν και τέταρτο τέρμα (43ο λεπτό) με την Ρεγκατσόλι. Η Εθνική απλώς μείωσε το σκορ με τη Χατζηνικολάου στο 54ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ολλανδία επικράτησε 2-0 της Φινλανδίας. Επόμενος αγώνας για τα κορίτσια του Αντώνη Πριόνα στις 17 Μαρτίου η Φινλανδία ενώ το άλλο ματς είναι Ολλανδία-Ιταλία.

ΙΤΑΛΙΑ: Λόρια- Μέρλο, Βέριτι, Ρεγκατσόλι, Καρούζο, Σαντόρο, Γκρέγκι, Καντόρε (29’ Ντι Τζαμαρίνο), Τσεκότι, Πόλι (71’ Λαμπάτε), Γκλιόνα.
ΕΛΛΑΔΑ: Νάση- Λιάκου (51’ Πίτσιου), Κατιρτσίδου (64’ Τζιώρα), Τσακίρη, Καραπέτσα, Γούλα, Σαχινίδου, Χατζηνικολάου, Γάτσιου, Πατερνά, ΚαΪδατζή (30’ Πούλιου).

*ΣΗΜ: Στους αγώνες U-17 η διάρκεια των ημιχρόνων είναι 40 λεπτά.