Διάφορα

Όλη η δράση στα προκριματικά του Μουντιάλ στη Νότια Αμερική (vids)

lucas-biglia-chile-v-argentina-eliminatorias-wc-qualifying-2018-24032016_1so626mzgy6ql112xcxljyb09iΠέρασε από την έδρα την Χιλής η Αργεντινή, καθώς επικράτησε 2-1 κάνοντας ανατροπή.Ισόπαλη (2-2) στο Περού ήρθε η Βενεζουέλα του Αλάιν Μπαρόχα που είχε κάκιστη αντίδραση στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στο Μουντιάλ της Ρωσίας πήρε η Αργεντινή, καθώς έκαμψε με το 2-1 την αντίσταση της Χιλής στο «Estadio Nacional Julio», αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11΄ με κεφαλιά του Γκουτιέρες, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποκτήσουν το πάνω χέρι λίγο μετά τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ντι Μαρία έφερε την κατάσταση στα ίσα στο 19ο λεπτό με ωραίο πλασέ και ο Μερκάδο στο 25’ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Μέσα από τα χέρια της (και απ’ αυτά του Αλάιν Μπαρόχα) έχασε η Βενεζουέλα τη νίκη στο ματς με το Περού. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 61’, χάρη σε πέναλτι του Οτέρο στο 33ο λεπτό και τέρμα του Βιγιανουέμα στο 57ο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Γκερέρο να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να αντιδρά κάκιστα και να περνάει δίπλα από τα πόδια του. Το Περού τσίμπησε βαθμό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ρουντιάς έκανε το 2-2 με κεφαλιά.