Μείωσε ο Ολυμπιακός σε 2-1, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς

b475b3becce3d1654dce7c0392bc9886_LΜε αντεπίθεση διαρκείας και μετά από 2,5 ωρών παιχνίδι, ο Ολυμπιακός υπέταξε απόψε στο κλειστό της Πυλαίας, στον 3ο ημιτελικό για τα πλέι οφ της Volleyleague, τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ.

«Πλήρωσε» έτσι με το ίδιο… νόμισμα τον «Δικέφαλο», για τις δύο νίκες που πέτυχε ο τελευταίος στις δύο πρώτες αναμετρήσεις της σειράς στο κλειστό του Ρέντη, μείωσε σε 2-1 νίκες και πλέον το νέο ραντεβού των δύο ομάδων είναι για το απόγευμα της Τετάρτης, στις 18.00, στο PAOK Sports Arena, για την τέταρτη μεταξύ τους μάχη.

Καθολική η υπεροχή του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, γεγονός που μεταφράστηκε σε συνεχές προβάδισμά του στο σκορ. «Βγάζοντας» εξαιρετικές άμυνες, με δυνατό μπλοκ, εκτελεσμένα με δυσκολία σέρβις και επιθετική αποτελεσματικότητα από τους Σμαραγδή, Χιμένεθ, Σεπέδα, κατά κύριο λόγο, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 10-5, διαφορά που κινήθηκε στο ίδιο επίπεδο (12-7, 13-8) μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ ουτ, που βρήκε τους γηπεδούχους στο 16-14. Με διαδοχικούς άσσους από τον Χιμένεθ, ελάχιστα αργότερα, ο ΠΑΟΚ πήγε εκ νέου στο +5 (21-16), ο Ολυμπιακός, με μπλοκ από τους Σπίνου, Ογκουρτσακ μείωσε στους 3 πόντους (23-20), για να «μιλήσουν», στην πορεία, οι Λι, Σμαραγδής, Κουρνέτας και να διαμορφώσουν το 25-21 για τον ΠΑΟΚ.

Δυναμικότερη η παρουσία των «ερυθρόλευκων» στα πρώτα λεπτά του δεύτερου σετ. Προηγήθηκαν με 0-2, με τον ΠΑΟΚ να «απαντά» με επιμέρους σκορ 7-3, να προηγείται με 7-5 και λίγο αργότερα, με επιθετικές πρωτοβουλίες των Σμαραγδή, Λι, με 9-7. Με τον Κοκκινάκη αποτελεσματικό στο σέρβις, ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα ηνία (10-11), με τις ομάδες, στην πορεία, να εναλλάσσονται στο σκορ (12-12, 13-15, 16-15, 17-17, 19-20, 22-21, 23-23), προσφέροντας θεαματικές φάσεις. Με λάθος του Χιμένεθ (άουτ), οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 24-24 και κατέκτησαν το σετ (24-26), με την… υπογραφή του Κοκκινάκη.

Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ, εντούτοις, έκανε το 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 3-6, με τον Χιμένεθ να αποτελεί τον… αδύναμο κρίκο σε εκείνο το σημείο για τον «Δικέφαλο», με συνέπεια ο Γιάννης Καλμαζίδης να τον τραβήξει στον πάγκο και να βάλει στη θέση του στον Εφραιμίδη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία στο σκορ (6-10, 10-14, 15-18, 17-20). Με τους Γιαμπλόνσκι, Λι, Σεπέδα οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκηνικό. Ισοφάρισαν, αρχικά, σε 21-21 και λίγο αργότερα, με την ευστροφία του Κουρνέτα και τη δυναμική του Λι, κατέκτησαν το σετ με 25-23.

Ιδανικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο τέταρτο σετ. Με τον Εγκλεσκαλνς συνεχώς στο σέρβις προηγήθηκε με 1-5, διαφορά που πήγε στο +6 (4-10), με αποτελεσματικό μπλοκ από τους Σουλτανόπουλο, Εγκλεσκαλνς, Φιλίποφ. Εκμεταλλευόμενος, δε, αμυντικές αδυναμίες των «ασπρόμαυρων»… ξέφυγε με 8 πόντους (12-20) και πήρε το σετ (ισοφαρίζοντας σε 2-2) με 17-25.

Ψυχραιμότεροι αποδείχτηκαν στο τάι μπρέικ οι «ερυθρόλευκοι». Μετά τις πρώτες εναλλαγές στο σκορ (2-2, 5-4, 5-5), με κινητήριο μοχλό τον Εγκλεσκαλνς, προηγήθηκαν με 5-8, διαφορά που πήγε στο +4, ελάχιστα αργότερα (6-10). Με πόντους από τους Χιμένεθ, Σμαραγδή, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο σκορ (8-10), με σερί 5-0, όμως, ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 8-15 και συνολικά το ματς με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15