Μετά από ένα ακόμη συγκλονιστικό ματς, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε για τον μεγάλο τελικό!

201439Του στέρησε το Κύπελλο, του στέρησε το Λιγκ Καπ, αλλά όχι και το πρωτάθλημα! Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με ανατροπή 3-1 του Ολυμπιακού και θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι στον Φοίνικα Σύρου.

Σε θέση να υπερασπιστεί τον τίτλο του έφτασε ο ΠΑΟΚ μετά από έναν ακόμη αγώνα διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ στα ημιτελικά των playoffs.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού στο κατάμεστο κλειστό της Πυλαίας και με 3-1 νίκες πέρασε στους τελικούς. Παράλληλα ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε ρεβάνς από τους «ερυθρόλευκους», που είχαν πανηγυρίσει με ανατροπή από το 0-2 στους τελικούς του Κυπέλλου και του Λιγκ Καπ.

Ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα με μειονέκτημα έδρας απέναντι στον Φοίνικα Σύρου (πέρασε με 3-1 επί της Κηφισιάς).

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Σεπέδα με 29 (2 άσοι, 4 μπλοκ) και Σμαραγδής με 12 πόντους, ενώ είχε μεγάλη δύναμη στο φιλέ με 13 έναντι 6 μπλοκ του Ολυμπιακού.

Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε… τραγική ημέρα (όπως και την Δευτέρα) τον διαγώνιο Έγκλεσκαλνς με 34% επίθεση (11/32), ενώ καλή παρουσία είχαν οι Όγκουρτσακ με 15 και Σπίνου με 14 πόντους (2 άσοι, 3 μπλοκ).

Πολύ κακό κοουτσάρισμα από τον Ρομπέρτο Πιάτσα που άφησε ανεξήγητα εκτός αγώνα τον Κοκκινάκη με τον Τσουκ να παίρνει θέση βασικού σε όλα τα σετ παρά την πολύ κακή εικόνα του Μαυρουβούνιου που είχε 24% στην επίθεση (7/29), 19% άριστες υποδοχές και μόλις 8 πόντους στο σύνολο!

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-22, 25-18.

1o σετ: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 5-3, αλλά ο Ολυμπιακός με άσσο του Σπίνου ισοφάρισε 5-5. Ο «δικέφαλος» πήγε πρώτος στο τεχνικό ταιμ άουτ (8-5) με σερί 3-0 και τον Λι πρωταγωνιστή (επίθεση και άσο) και λίγο αργότερα προηγήθηκε με +4 (9-5) με τον Σεπέδα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα (11-7, 13-9, 15-11) και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ ήταν μπροστά 16-13. Με Σπίνου και Όγκουρτσακ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 16-15 με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με τους Σμαραγδή (μπλοκ) και Σεπέδα (18-15). Στο 20-18 πήγε ο Σουλτανόπουλος στο σερβίς, ο οποίος έκανε ζημιά στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Πιάτσα να προηγηθεί για προηγηθεί (20-21) με τον φοβερό Σπίνου. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση από το σερβίς ο Έγκλεσκαλνς ο οποίος οδήγησε σε λάθη την υποδοχή των γηπεδούχων με τον Φιλίποφ να κάνει το 21-23. Ο «δικέφαλος» μείωσε σε 22-23, ωστόσο ο Έγκλεσκαλνς με μπλοκ άουτ και ο ασταμάτητος Σπίνου (7 πόντοι με 100% ευστοχία) τελείωσαν το σετ για το 22-25 και το 0-1.

2ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα από το τελείωμα του 1ου σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +5 (3-8) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με τον Σπίνου να συνεχίζει την εξαιρετική παρουσία του και τον Τσουκ να σημειώνει άσο. Με άσο του Κουρνέτα (πάνω στον Τσουκ) και μπλοκ του Χιμένες στον Έγκλεσκαλνς η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε στον πόντο (8-9). Με δύο πόντους του Όγκουρτσακ και μπλοκ Σουλτανόπουλου στον Σεπέδα οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν και πάλι διαφορά 4 πόντων (9-13). Σε εκείνο το σημείο πήγε στο σερβίς ο Σμαραγδής και ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση του και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά 15-13 με συνεχόμενους πόντους του Σεπέδα και μπλοκ του Λι στον Τσουκ, ο οποίος ήταν εκτός αγώνα. Ο Πιάτσα πέρασε τον Κοκκινάκη στη θέση του Μαυροβούνιου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 15-15, αλλά ο «δικέφαλος» με την ψυχολογία υπέρ του έφτασε στο 19-16 και λίγο αργότερα με τον Χιμένες στο 21-17. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 21-19 με Κοκκινάκη και λάθος του Σεπέδα, ο Σμαραγδής έκανε το 22-19, αλλά δύο νέα λάθη από τους γηπεδούχους έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (22-21). Με άσο του Φιλίποφ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 22-22, αλλά οι εξαιρετικοί Σμαραγδής και Σεπέδα έκαναν το 24-22 με τον Κουβανό να τελειώνει και το σετ για το 25-23 και το 1-1.

inner

3ο σετ: Ο Πιάτσα επανέφερε την βασική εξάδα, δηλαδή με Έγκλεσκαλνς διαγώνιο (αντί Σακόγλου) και Τσουκ ακραίο (αντί Κοκκινάκη). Ο ΠΑΟΚ με άσο του Χιμένες ξεκίνησε δυνατά και με μπλοκ του Σμαραγδή στον απογοητευτικό Έγκλεσκαλνς έκανε το 2-1. Με δύο πόντους του Λι ο «δικέφαλος» προηγήθηκε 3-2 και 4-3, αλλά με τον Όγκουρτσακ και τον Σουλτανόπουλο ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (4-6). Χιμένες και Σμαραγδής ισοφάρισαν (6-6) και ο Όγκουρτσακ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (7-8) στο πρώτο τεχνικο ταιμ άουτ. Σπίνου και Τσουκ έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων (9-11), το οποίο κράτησε και λίγο αργότερα (10-12). Ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια (12-12), αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (13-16) με σερί 3-0 και άσο του Σπίνου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε και εκμεταλλευόμενη τα λάθη Έγκλεσκαλνς και Όγκουρτσακ έκανε σερί 4-0 και με τον Χιμένες προηγήθηκε 17-16, αλλά με τον Τσουκ η ομάδα του Πιάτσα πέρασε και πάλι μπροστά (18-20, 19-21). Όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός ελέγχει το σετ, αλλά ο Σεπέδα είχε διαφορετική άποψη. Πρώτα ισοφάρισε 21-21 με δύο επιθέσεις και στην συνέχεια με δύο άσους έκανε το 23-21! Ο Ολυμπιακός μείωσε, αλλά ο Γιαμπλόνσκι (24-22) και ο κάκιστος Έγκλεσκαλνς (έστειλε την επίθεση στο φιλέ) «καθάρισαν» το σετ υπέρ του ΠΑΟΚ με 25-22 για το 2-1.

inner

4ο σετ: Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά 3-1 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει γρήγορα (3-3) και να προηγείται 5-6 και 7-8 με τον Σουλτανόπουλο στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ και 8-9 με τον Τσουκ. Με τον Χιμένες στο σερβίς ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε σερί 3-0 και με άσο του Κουβανού πέρασε μπροστά 11-9. Σπίνου (μπλοκ) και Όγκουρτσακ ισοφάρισαν σε 12-12, αλλά νέο σερί 3-0 και με τους Λι, Κουρνέτα ο «δικέφαλος» ξέφυγε με 15-12 και 16-13 στο δεύτερο τεχνικο ταιμ άουτ. Δύο λάθη από Σεπέδα έκαναν το σκορ 16-15, αλλά ο Λι κάρφωσε πάνω από το φιλέ για το 17-15, ο Έγκλεσκαλνς μείωσε σε 17-16, αλλά ο «δικέφαλος» στη συνέχεια πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό σερί 5-0 και έφτασε στο 22-16 με μπλοκ του Σμαραγδή, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το σετ, το οποίο πήρε με νέο μπλοκ του Σεπέδα στον Σπίνου για το 25-18 και το 3-1