Γενικά

Europa League – Συγκλονιστικό ματς στο Λίβερπουλ, στην παράταση ο ισπανικός εμφύλιος!

_89243493_coutinho_paΤο Europa League εξελίσσεται σε ίσο ανταγωνιστή του Champions League και αυτό αποδείχτηκε περίτρανα μετά τα σημερινά παιχνίδια!

Στο μεγάλο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης, η Ντόρτμουντ έδειξε τα…νύχια της κόντρα στον Γιούργκεν Κλοπ, ωστόσο ο πρώην τεχνικός των Βεστφαλών απέδειξε γιατί θεωρείται από τις…γάτες των Ευρωπαϊκών πάγκων! Μετά το ισχυρό σοκ και το 0-2 στο 8ο μόλις λεπτό και το 1-3 στο 57′, οι “Κόκκινοι Διάβολοι έκαναν απίστευτη ανατροπή και στο 90+1′ ο Λόβρεν ήταν αυτός που έδωσε την επική πρόκριση στους γηπεδούχους!

Μεγάλο ματς διεξάγεται στο “Σάντσεθ Πιθχουάν”, όπου η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατάφερε να ισοφαρίσει την ήττα στη Βασκονία και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση! Η αρμάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έδειξε σήμερα πως είναι ομάδα μεγάλων αγώνων και αναμένεται με ιδιαίτερη αγωνία η συνέχεια.

Περίπατος την ίδια ώρα για τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, που έφτασε στα τέσσερα γκολ κόντρα στην πορτογαλική Μπράγκα ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η Βιγιαρεάλ στην Τσεχία, σταματώντας έτσι το…τρένο που λέγεται Σπάρτα Πράγας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς

Λίβερπουλ – Ντόρτμουντ  4-3 (48′ Όριτζι, 66′ Κουτίνιο, 78′ Σακό, 90+1′ Λόβρεν / 5′ Μικιταριάν, 9′ Ομπαμεγιάνγκ, 57′ Ρόις)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Μπράγκα  4-0 (25′ Σρνα, 42′-73′ αυτογκόλ, 50′ Κοβαλένκο)

Σπάρτα Πράγας – Βιγιαρεάλ  2-4 (65′ Ντοκάλ, 71′ Κρέιτσι / 5′-49′ Μπακαμπού, 43′ Καστιγέχο, 45+1′ αυτογκόλ)

Σεβίλη – Αθλέτικ Μπιλμπάο  1-2 παράταση (59′ Γκαμέιρο / 57′ Αντούριθ, 80′ Γκαρσία)