Γ Εθνική / Τοπικά - Διάφορα

Μπαράζ ανόδου στη Γ Εθνική – Στον τελικό το ΠΑΙΚΟ Γουμένισσας!

12661767_1713093915587938_4602217432879143831_n“Σκληρό καρύδι” για δεύτερο παιχνίδι αποδείχτηκε ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης, ωστόσο το ΠΑΙΚΟ Γουμένισσας κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 5-4 στα πέναλτι του “δικεφάλου” και θα αντιμετωπίσουν το ερχόμενο Σάββατο (24/4) τον ΠΑΟΝΕ Επταλόφου, με στόχο την κατάκτηση του τίτλου. Η ομάδα της Κρηστώνης, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, έβαλε δύσκολα στους πρωτοπόρους της κανονικής περιόδου στην Α1 της ΕΠΣ Κιλκίς και μάλιστα προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με γκολ του Γιώργου Ιωαννίδη.

Η αναμέτρηση που διεξήχθη σε ουδέτερο γήπεδο και συγκεκριμένα στο Χέρσο, είχε κι άλλες συγκινήσεις στο πρώτο μέρος, καθώς λίγο πριν την εκπνοή του 45λεπτου, το ΠΑΙΚΟ κατάφερε να ισοφαρίσει, με σκόρερ τον Σαμαρά.

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά, σημειώθηκαν ελάχιστες φάσεις στα αντίπαλα καρέ, μια εικόνα που παρέμεινε και στην ημίωρη παράταση που ακολούθησε.

Η διαδικασία των πέναλτι ήταν δραματική, οι δύο ομάδες έφτασαν στο 4-4, στη συνέχεια χάθηκαν εκατέρωθεν εκτελέσεις (αμφότερες στο δοκάρι), ο τερματοφύλακας του ΠΑΙΚΟ απέκρουσε το επόμενο πέναλτι και ο Λουΐζος έστειλε την ομάδα του στον τελικό με την εύστοχη εκτέλεση στο τελευταίο στο τελευταίο χτύπημα.