Με…γρανιτένια άμυνα, διπλασίασε τις νίκες του ο ΠΑΟ

160178xlargeΔείχνοντας σαφώς καλύτερο πρόσωπο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει του Άρη με 74-60 και να φτάσει στο 2-0, δείχνοντας προσήλωση στην άμυνα, αναγκάζοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης να σουτάρει με 35% (17/48 σουτ εντός παιδιάς) και να υποπέσει σε 22 λάθη (11 είχαν οι «πράσινοι»), με τους γηπεδούχους να έχουν 14 κλεψίματα (από 3 Καλάθης και Ουίλιαμς), με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν μόλις 4, ενώ μοίρασαν την πρώτη ασίστ τους στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, δείχνοντας το πως μοιράστηκε το παιχνίδι, με τους Νικ Καλάθη (7 ασίστ, 3 κλεψ.) και Έλιοτ Ουίλιαμς (5/11 σουτ) να έχουν από 12 πόντους, ενώ από 11 πόντους είχαν οι Αντώνης Φώτσης (3/4 τριπ.) και Δημήτρης Διαμαντίδης (5 ριμπ.). Για τον Άρη ο Ντομινίκ Ουότερς είχε 15 πόντους (5/13 σουτ) με τους 9 πόντους να έρχονται στην 4η περίοδο, ενώ σε double double έφτασε ο Οκάρο Ουάιτ, έχοντας 12 πόντους (3/10 σουτ, 11 ριμπ.). Ο Τζερέλ Μακνίλ από τους 22 πόντους του πρώτου αγώνα, πέτυχε ακριβώς τους μισούς (11 π.). Για το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Ξανθόπουλος και Ζάρας.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε στην ιδία πεντάδα με τους Χαραλαμπόπουλο και Χάντερ θέλοντας να δώσει έμφαση στην αμυντική του τακτική, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 4-1 στο 3’ χάρη σε τρίποντο του Φώτση, με τον Ουότερς να ισοφαρίζει με μακρινό σουτ σε 4-4, πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς στο 7’22’. Οι γηπεδούχοι με εξαιρετική άμυνα υποχρέωσαν τον Άρη να μην έχει πετύχει δίποντο στο πρώτο πεντάλεπτο, φτάνοντας στο +7 (11-4) με γκολ-φάουλ μετά από ντράιβ του Καλάθη. Ο Σίμτσακ με 2/4 βολές, με ισάριθμα κερδισμένα φάουλ από τον Χάντερ μείωσε σε 11-7 στο 6’, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ρυθμούς και να φτάνει στο +9 (16-7 στο 7’) με χουκ του Γκιστ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο +11 (24-13) με τρίποντο του Διαμαντίδη στο φινάλε.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μια σκυταλοδρομία μεταξύ των αμυντικών τακτικών των δυο προπονητών, γεγονός που δείχνουν οι μόλις έξι ασίστ, με τον Άρη να μοιράζει την πρώτη του στα 21’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Ουάιτ. Ο Φελντέιν με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +13 (27-14) στο 9’18’’, αλλά πέτυχε το επόμενο του καλάθι με κάρφωμα του Γκιστ στο 5’37’’, με τον Άρη να έχει προλάβει να πετύχει μόλις ένα τρίποντο μ το πρώτο καλάθι του ΜακΝιλ. Ο Παναθηναϊκός με εντυπωσιακά καρφώματα των Γκιστ και Ουίλιαμς ανέβασε την διαφορά ως και το +16 (37-21), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 37-23, με τον Γκιστ να έχει 0/6 βολές και τον Παναθηναϊκό να έχει 6/13 βολές, και τον Άρη μόλις 4 δίποντα (4/17).

Ο Αρής ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ουάιτ, μειώνοντας σε 38-28, με τον Φώτση να δίνει πολύτιμες λύσεις, και με δυο μακρινά σουτ να ανεβάζει την διαφορά στο +15 (47-32). Ο Καλάθης έφερε την απόσταση μεταξύ των δυο ομάδων στο +19 (51-32) στο 25’, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί.Ο Άρης από την πλευρά κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σερί 1-8 στα τελευταία τρία λεπτά, μειώνοντας σε 54-42, με την 3η περίοδο να κλείνει με 58-43 με φοβερό κάρφωμα του Γκίστ.

Ο Καλάθης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +18 (61-43) στην πρώτη φάση της 4ης περιόδου, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώνει με 65-52 στο 34’ με τον Δήμα, και 68-56 στο 36’ με προσπάθεια του Ουάιτ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει τίποτα περισσότερο, από το να είναι υποχρεωμένος να κυνηγήσει την ισοφάριση στην Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 37-23, 58-43, 74-60

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 11 (3), Καλάθης 12 (1), Ουίλιαμς 12, Χάντερ 2, Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 10, Παππάς 1, Φελντέιν 3 (1), Διαμαντίδης 11 (1), Γκιστ 10, Χέινς

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 12 (1), Ουότερς 15 (2), Μούρτος 5, Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 11 (1), Δήμας 1, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Κοέν 7 (1)