Πήρε το τελευταίο ματς ο ΠΑΟ και προκρίθηκε στον τελικό

timthumb (1)Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, κόντρα στον Άρη και με τους Τζέιμς Φελντέιν και Τζέιμς Γκιστ να πραγματοποιούν μεγάλη εμφάνιση κατάφερε να πάρει τη νίκη (84-68) και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος.

Το φιλμ της αναμέτρησης:

Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με τους Καλάθη και Χαραλαμπόπουλο «έχτισαν» διαφορά (10-0, 3′). Η συνέχεια άνηκε στον Τζέιμς Φελντέιν, ο οποίος επέστρεψε στη δωδεκάδα της ομάδας του και ήταν εντυπωσιακός. Ο Δομινικανός μέτρησε 10 πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και το «τριφύλλι» έφτασε στο +10 (24-14). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους γηπεδούχους. Ο Φελντέιν συνέχισε να… εκτελεί και με τον Γκιστ να φωνάζει παρών η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (33-14, 13′). Ο Άρης έδειξε πως έχει… σφυγμό και με μπροστάρη τον Ντόμινικ Ουότερς κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (33-23, 17′). Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα και με τον Γκιστ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό η διαφορά έμεινε σε διψήφια επίπεδα για το 40-28 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης μπήκε στο… κλίμα του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ο Τζέρελ ΜακΝιλ ανέβασε την απόδοσή του και αυτό βοήθησε τους «κίτρινους» να μαζέψουν τη διαφορά (44-38, 23′). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν ξέφυγαν από το πλάνο τους και χάρη σε Γκιστ-Φελντέιν ανέβασαν τη διαφορά (49-38, 25′). Η διαφορά παρέμενε στα επίπεδα που ήθελε το «τριφύλλι», μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, για το 57-48. Ο Οκάρο Ουάιτ προσπάθησε να πλαισιώσει τον ΜακΝιλ, όμως ο Έλιοτ Ουίλιαμς κατάφερε να μπει στην… εξίσωση του αγώνα. Ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού έδωσε λύσεις, με τη διαφορά να μένει στα επίπεδα που ήθελαν οι «πράσινοι» μέχρι το τέλος του αγώνα, πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη με 84-68 και μαζί την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 40-28, 57-48, 84-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χέινς, Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης, Φώτσης, Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 23, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 16, Καλάθης 15, Ουίλιαμς 15, Χάντερ.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Δήμας, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 9, Φλιώνης, Ουάιτ 17, Ουότερς 10, Ζάρας 2, Κοέν 2, Μούρτος 10(11 ριμπ.), Σίμτσακ, ΜακΝιλ 18.