Θετικό ντεμπούτο για Υφαντίδου, παγκόσμιο ρεκόρ στο αγώνισμα της Παππά!

ifantidou_oaka_CopyΜε τον καιρό να μην είναι όσο καλός θα ήθελαν διοργανωτές και αθλητές ξεκίνησε η πρώτη ημέρα των αγώνων στίβου στο Ρίο, στην οποία δεν έλειψαν οι εξαιρετικές επιδόσεις.

Η Σοφία Υφαντίδου ξεκίνησε την προσπάθεια της στο έπταθλο των γυναικών, εκεί όπου φαίνεται πως θα γίνει μεγάλη μάχη για τα τρία μετάλλια.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε έκτη στα 100 μ. εμπ. με 13.99 και ξεπέρασε το 1,65 μ. στο ύψος και συγκέντρωσε 1.775 βαθμούς. Η Ολυμπιονίκης του Λονδινου Τζέσικα Ένις βρίσκεται στην τρίτη θέση (2.242 β.) μετά τα δύο πρώτα αγωνίσματα αφού τερμάτισε σε 12.84 τα 100 μ. εμπ. και ξεπέρασε τo 1,89 μ. στο ύψος, ενώ η συμπατριώτισσα της Κατερίνα Τζόνσον είναι πρώτη μετά το εντυπωσιακό 1,98 μ. στο ύψος και το 13.48 στα 100 μ. εμπόδια (2.264 β.).  Η Νάφι Τιάμ προσπαθεί να κάνει την έκπληξη και με 2.252 β. είναι στην δεύτερη θέση (13.56, 1,98 μ.)

Μεγάλη έκπληξη έγινε στη δισκοβολία των Ανδρών εκεί όπου ο νικητής του 2012 Ρόμπερτ Χάρτινγκ να μένει 15ος με μία έγκυρη βολή στα 62,21 μέτρα. Στον τελικό της δισκοβολίας προκρίθηκε ο Κύπριος Απόστολος Παρέλης με 63,35 μέτρα. Ο Ντέιβιντ Ρουντίσα σημείωσε την κορυφαία επίδοση στα 800 μ. με 1.45.09. Το τρίτο της χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες θα διεκδικήσει σε λίγες ώρες η Βάλερι Ανταμς, που στον προκριματικό έστειλε τη σφαίρα στα 19,74 μ., που ήταν η κορυφαία επίδοση.

pappa_rioΟ πρώτος τελικός των 31ων Ολυμπιακών Αγώνων στο στίβο επιφύλασσε ένα μεγάλο παγκόσμιο ρεκόρ και ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Η Αλεξία Παππά είχε την τύχη να είναι παρούσα σε μια ιστορικής σημασίας κούρσα, τον τελικό των 10.000 μέτρων. Εκεί η Αλμά Αγιάν (Αιθιοπία) τερμάτισε σε 29.17.45 και βελτίωσε το παγκόσμιο ρεκόρ στην απόσταση. Λίγα λεπτά αργότερα στην 17η θέση τερμάτισε η Αλεξία Παππά σε 31.36.16 και βελτίωσε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο ήταν 31.46.85 από την 1η Μαΐου.

Η Παππά πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, αφού κατάφερε στον αγώνα στόχο να πραγματοποιήσει την καλύτερη δυνατή κατάσταση. Η βροχή και η χαμηλή θερμοκρασία ευνόησε την προσπάθεια των αθλητριών που αποζημίωσαν με την εμφάνιση τους, τον κόσμο στις εξέδρες.

Η Βίβιαν Τσέριοτ ήταν δεύτερη με 29.32.53 και ρεκόρ Κένυας και η Τιρουνές Ντιμπάμπα τρίτη με 29.42.56 και ατομικό ρεκόρ. Χαρακτηριστικό είναι πάντως ότι από τις 17 πρώτες αθλήτριες οι 15 έκαναν κάποιο ρεκόρ! Η Αγιάν ήταν νικήτρια και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2015 στο Πεκίνο.