Σεβίλλη – Εσπανιόλ 6-4 (vid+tweets)

CqVwlAyXEAAuLBQΑπίστευτο ματς με δύο ανατροπές από τους Σεβιγιάνους σε ένα παιχνίδι που δεν ήθελες ποτέ να τελειώσει!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με γκολ του Πιάτι (8’), ωστόσο η αντίδραση της Σεβίλλης ήταν άμεση και με τα τέρματα των Σαραμπια (15’) και Βιετο (22’) πήρε το προβάδισμα (2-1). Η Εσπανιόλ απάντησε με το ίδιο… νόμισμα και μπήκε εκ νέου σε θέση οδηγού χάρη στα γκολ των Πέρεζ (26’) και Σάντσεθ (44’), με τον Βιέτο να διαμορφώνει το 2-2 του ημιχρόνου στις καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σαμπάολι παρουσιάστηκε πιο αποφασιστική και σε διάστημα 20 λεπτών πέτυχε τρία γκολ με τους Βάσκεθ, Μπεν Γεντερ και Κιγιοτάκε και «καθάρισε» τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στον εναπομείναντα χρόνο ήταν να μειώσουν στο τελικό 6-4 με τον Μορένο στο 79’.

Σε αντίθεση με τη Σεβίλλη, η Βιγιαρεάλ ξεκίνησε με «γκέλα» το πρωτάθλημα καθώς έμεινε στο 1-1 με την Γρανάδα. Το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Καστιγέχο στο 61’, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα είδε τον Πόντσε να ισοφαρίζει σε 1-1 που έμεινε μέχρι τέλους.