Αποκλεισμός για τoν Διομήδη στον 1ο γύρο του EHF Cup

DIOMHDHS_HAUKAR2Πρόωρα ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Διομήδης Άργους, ο οποίος ηττήθηκε και στο δεύτερο παιχνίδι με 28-20 από την Χάουκαρ.

Για τους γηπεδούχους έκαναν ντεμπούτο οι Κύπριοι Ιούλιος και Χρήστος Αργυρού, ενώ δεν αγωνίστηκε λόγω ίωσης ο Μισαηλίδης.

Ανώτεροι οι Ισλανδοί έδειξαν την ποιότητά τους και πήραν μεγάλη διαφορά από την αρχή του αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιθουανό τερματοφύλακα Μορκούνας, ο οποίος στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 13 επεμβάσεις σε 18 σουτ με εντυπωσιακό ποσοστό (72%).

Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 5-15 και τον Διομήδη να μην μπορεί να διασπάσει την πολύ καλή άμυνα των Ισλανδών.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι «Λύκοι» με ένα σερί 4-0 μείωσαν σε 11-17, αλλά δεν κατόρθωσαν κάτι περισσότερο.

Η ομάδα του Άργους στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ- ΧΑΟΥΚΑΡ 20-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 3-8, 3-11, 4-12, 5-15 (ημχ.), 9-17, 13-19, 14-21, 14-23, 18-26, 20-28

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσιάνης, Κρεμαστιώτης 2, Σαμαράς, Μισαηλίδης, Αργυρού Χ., Αργυρού Ι. 3, Τρουμπέτας, Δάσκαλος 3, Ράντοβιτς, Παπαντονόπουλος, Τουνγκελίδης 2, Σεμπέκος, Πασσιάς 4, Γιόσμου 5.

ΧΑΟΥΚΑΡ (Γκούναρ Μάγκνουσεν): Σμάρασον 1, Μπάουμρουκ, Μπρίνιολφσον 3, Γκούντμουντσουν 4, Χάλντορσον 2, Όλαφσον 6, Χέιμισον, Ίνγκασον 4, Βιλμούνταρσον, Μπιόρνσον 1, Πέτουρσον Κ. 2, Γιόχανσον, Φρίντρικσον 2, Στίρμισον 1, Μορκούνας 1, Πέτουρσον Ε. 1

Διαιτητές: Γκέρετς- Γκέρετς (Ολλανδία), Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος), δίλεπτα: 4-2, πέναλτι: 1/1-3/3