Απόλλων Αγίου Γεωργίου – Μακροχώρι 1-0

14273396_732805233525918_41909889_oΜε τον καλύτερο τρόπο εγκαινίασε την επιστροφή του στην Α1 Ερασιτεχνική ο Απόλλων Αγίου Γεωργίου, αλλά και τη νέα φανέλα που λάνσαρε σήμερα!

Η ομάδα του Μπάμπη Σπυριδωνίδη, μετά από δύο χρόνια στην Α2 κατηγορία, επέστρεψε στα μεγάλα “σαλόνια” και σήμερα, στην πρεμιέρα της σεζόν 2016/2017 πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χρυσόπουλου στο 71ο λεπτό.

Από την άλλη πλευρά, η εξίσου νεανική ομάδα του Μακροχωρίου πάλεψε με όλες τις δυνάμεις για τη νίκη, ωστόσο σε καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού έχασε με τραυματισμό τον Τάσο Τσακαλίδη (εκφράζονται φόβοι πως πρόκειται για τράβηγμα στον δικέφαλο) και τον Παπακωνσταντίνου ενώ οι λύσεις που ήρθαν από τον πάγκο δεν κατάφεραν να αλλάξουν τις ισορροπίες.

Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μπροστά σε 100 περίπου φιλάθλους του, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες σε ισάριθμα τετ-α-τετ των Χρυσόπουλου και Σαρκατζή (αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του) που έβγαλε εντυπωσιακά ο Σιδηρόπουλος.

DSCN0073

Απώλεια για το Μακροχώρι ο τραυματισμός του Τσακαλίδη στο 48′

Από το 25′ και έπειτα το Μακροχώρι άρχισε σταδιακά να ισορροπεί και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Πίκο, ο οποίος έδωσε την ευκαιρία στον Δουΐτση να κάνει με τη σειρά του μια σωτήρια επέμβαση.

Στο 38′ ο Τάσος Τσακαλίδης “ισοφάρισε” τις ευκαιρίες για το Μακροχώρι, όταν η κεφαλιά του πέρασε σύρριζα άουτ, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Στις αρχές του δεύτερου 45λεπτου και συγκεκριμένα στο 48′ ο έμπειρος Τσακαλίδης, στην προσπάθεια του να προλάβει τη μπάλα ένιωσε ένα σφίξιμο στο δικέφαλο και αντικαταστάθηκε από τον Σαχπατζίδη.

Ο πρώην αμυντικός του Φίλιππου Μελίκης ήταν αυτός ο οποίος υπέπεσε στο πέναλτι με το οποίο κρίθηκε τελικά ο αγώνας και συγκεκριμένα στο 71′, με πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Χρυσόπουλο. Ο μέχρι πρότινος ποδοσφαιριστής της Βέροιας Κ20 εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών και τελικά έκρινε τον νικητή, καθώς στα υπόλοιπα 20 λεπτά, δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Γιοβανόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Λιόλιο και Μαργαρίτη.

Απόλλων Αγίου Γεωργίου : Δουΐτσης, Μποζίνης, Ορφανίδης, Δημητρούσης, Τρούπκος (51′ Πελεκίδης), Μαγγίζης, Ρόκο, Κουτρουλιάς (87′ Μουχτάρης), Χρυσόπουλος, Καρυπίδης (58′ Τουλουμτζής), Σαρκατζής.

Μακροχώρι : Σιδηρόπουλος, Σταματίου, Τσακαλίδης Γ., Φιλιππίδης, Βύζας, Πίκος, Παπακωνσταντίνου (75′ Τσακελίδης), Τσακαλίδης Τ. (48′ λ.τ. Σαχπατζίδης), Μούτσα, Φωτόπουλος, Πέγιος.