Αλμωπός Αριδαίας – ΦΑΣ Νάουσα 0-0 (photos)

DSC06289Ένα πολύ μέτριο παιχνίδι παρακολούθησαν οι 300 θεατές που βρέθηκαν σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Αριδαίας.

Ο Αλμωπός, μετά από περίπου 4 μήνες, αντιμετώπισε και πάλι τον ΦΑΣ Νάουσα (για τα μπαράζ ανόδου τότε) στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής, σε ένα ματς όμως που θα ξεχαστεί γρήγορα καθώς δεν δρέπει σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητας

Το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις καθώς κυριάρχησε η δύναμη και οι προσωπικές μονομαχίες, σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που στο 80′ παίκτες των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια μετά από ένα βίαιο μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα ο ρέφερι να αποβάλει τους Μουρατίδη και Σαμαρόπουλο (1η συμμετοχή με τη φανέλα του ΦΑΣ Νάουσα, αλλά πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 10 λεπτά!) αντίστοιχα. Το παιχνίδι διακόπηκε για 5 περίπου λεπτά όταν και τα πνεύματα ηρέμησαν…

Πρωταγωνιστές στο σημερινό παιχνίδι οι δύο τερματοφύλακες, που όποτε χρειάστηκαν δήλωσαν παρόν, ενώ τη μεγάλη απόκρουση την πραγματοποίησε ο Μένιος για τους γηπεδούχους, όταν στο 70′ ο Μπρέγκου προσπάθησε να τον “κρεμάσει” από το κέντρο και με πίσω βήματα, αποσόβησε τον κίνδυνο. Στη φάση αυτή, ο έμπειρος μέσος του ΦΑΣ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Σαμαρόπουλο.

Με την ισοπαλία αυτή, ο Αλμωπός διατηρεί το αήττητο στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος έχοντας 5 βαθμούς σε 3 ματς, ενώ ο ΦΑΣ Νάουσα (που επίσης έχει κάνει το ρεπό του), μετά τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνιστικής, βρίσκεται στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς,

DSC06324Το φιλμ της αναμέτρησης

2′ Καλό σουτ του Κωτσόπουλου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μένιου

5′ Σουτ του Καραγιάννη από καλή θέση εντός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

17′ Καλή στιγμή για τον ΦΑΣ, ο Μουρίκι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Μένιος πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση

28′ Σουτ του Παντελίδη, η μπάλα λίγα μέτρα από το δοκάρι

37′ Κίτρινη κάρτα Νύρλας

40′ Κίτρινη κάρτα Μπρέγκου

43′ Εκτέλεση φάουλ του Ζαρογιάννη, ο Μουρατίδης έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

47′ Φάση καρμπόν με το 43ο λεπτό, η κεφαλιά του Μουρατίδη δεν βρήκε στόχο.

64′ Δυνατό σουτ του Μπρέγκου λίγα μέτρα εκτός περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μένιος

70′ Ο Μένιος έδιωξε τη μπάλα από την περιοχή του, αυτή κατέληξε στον Μπρέγκου κι αυτός προσπάθησε με σουτ από το κέντρο να “κρεμάσει” τον τερματοφύλακα του Αλμωπού, ο οποίος όμως πρόλαβε και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

74′ Διακοπή πέντε λεπτών στο ματς, μετά από διένεξη ποδοσφαιριστών. Ο ρέφερι της συνάντησης απέβαλε τους Μουρατίδη και Σαμαρόπουλο

80′ Τροχιά προς την εστία πήρε το σουτ του Παπασυμεών, αλλά τα φάλτσα την οδήγησαν λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στην πιο καλή στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι.

Αλμωπός Αριδαίας : Μένιος, Ελεθεριάδης Θ., Παπασυμεών, Μουρατίδης, Ζαρογιάννης, Καμπάνης (50΄Ελευθεριάδης Γ.), Παντελίδης (76΄Αβραμίδης), Διαμαντίδης, Καραγιάννης, Ελεθεριάδης Λ, Τσιρλίδης (59΄Κοβάτσης)

ΦΑΣ Νάουσα :Κοντογουλίδης, Μπρέγκου (65′ Σαμαρόπουλος), Κασμερίδης, Γιαννόπουλος, Ζούρκος, Νύρλας (90΄ Αγγελίδης), Καπετάνος, Περηφανόπουλος, Κωτσόπουλος, Μουρίκι, Τούφας (59΄Ντινόπουλος).