Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 88-69

168615xlargeΤην πρόκριση του για 13η συνεχόμενη χρονιά σε ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πιστοποίησε ο κυπελλούχος Παναθηναϊκός, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 88-69 στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, παρουσιάζοντας κάποια θετικά στοιχεία στο παιχνίδι του, αλλά δείχνοντας παράλληλα για 35 αγωνιστικά λεπτά ότι το τεχνικό του τιμ έχει πολύ δουλειά να κάνει, με Ευρωλίγκα και Πρωτάθλημα να ξεκινούν.

Σύμφωνα με το basketblog.gr, για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, που θέλει να διεκδικήσει το 18ο κύπελλο στην ιστορία του ξεχώρισαν Μπουρούσης (23 π., 5/9 διπ., 1/2 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασίστ) Παππάς (18 π., 5/6 τριπ.) και Ρίβερς (16 π., 3/6 τριπ.), ενώ τα πολλά άστοχα τρίποντα του Καλάθη (0/8 τριπ.), και τις βιαστικές επιλογές στην επίθεση, έδειξαν ότι το «τριφύλλι» φαντάζει «σφιγμένο» από την προετοιμασία. Ο Σούλης Μαρκόπουλος από την πλευρά του παρουσίασε ακόμα ένα σύνολο με προσανατολισμό στο παιχνίδι του, όντας ανταγωνιστικός για σχεδόν 35 λεπτά, με την έκταση στο τελικό σκορ να μην λέει την αλήθεια. Πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο Χρυσικόπουλος (13 π.) με τον Μιλιένοβιτς να ακολουθεί (11 π.) δείχνοντας αντίληψη του ρόλου του. Θετικός ήταν και ο Κλάντον (6 π., 7 ριμπ.).

Το παιχνίδι

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε με πεντάδα τους Μποχωρίδη, Νικ Καλάθη, Σίγκλεντον, Γκιστ και Χαραλαμπόπουλο, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να ρίχνει στο παρκέ τους Χρυσικόπουλο, Κλάντον, Μπράιαντ, Πέινερς, Μιλιένοβιτς και να ξεκινάει καλύτερα το παιχνίδι, φτάνοντας στο 0-8, με τον Παναθηναϊκό να έχει 0/5 τρίποντα στο ίδιο διάστημα. Ο Χαραλαμπόπουλος πέτυχε το πρώτο «πράσινο» καλάθι με τον Μιλένοβιτς να φέρνει την διαφορά στο +11 (2-13) υπέρ της ομάδας του. Ο Μπουρούσης με 9 σερί πόντους ήταν ο παίκτης που επέτρεψε στους γηπεδούχους να γυρίσουν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 18-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Μπουρούσης συνέχισε να σκοράρει, με αποτέλεσμα ο Γκιστ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό να πετύχει το 29-22 στο 13’, δείχνοντας να δίνει πνοή στο «τριφύλλι». Ωστόσο η κυριαρχία και τα επιθετικά ριμπάουντ του Κλάντον , αλλά και τα τρία συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί 0-8 με αποτέλεσμα το σκορ στο 15’ να είναι 29-30. Ο Παππάς με τρίποντο σκόραρε μετά από τρία λεπτά για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη γράφοντας το 32-30, φτάνοντας λίγο αργότερα τα 3/3 σουτ από τα 6.75, και το σκορ στο 43-38.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-40 με τον Ρίβερς να έχει ½ βολές, με την δεύτερη να είναι air ball. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο είχε 19 ριμπάουντ έναντι 12 του ΠΑΟΚ, έχοντας 6/17 τρίποντα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χρυσικόπουλος ήταν εντυπωσιακός με 11 πόντους.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται τα συνεχόμενα άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων (Καλάθης 0/5) και να ισοφαρίζει σε 44-44 με βολές του Πίεναρς, με τον Παππά και τον Ρίβερς να δίνουν ώθηση στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με την διαφορά να φτάνει στο +10 (56-46) στο 26’ με τον Παππά να κάνει εξαιρετική εμφάνιση με 4/4 τρίποντα. Ωστόσο μετά το 58-48 ο ΠΑΟΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί ένα ακόμα μπλακ άουτ των «πρασίνων» και τις κακές επιλογές στην επίθεση, με τον Μιλιένοβιτς με προσωπική ενέργεια να μειώνει το σκορ στο 60-56 στο 29’. Το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη είχε ευεργετική δράση για την ομάδα του, με τους Καλάθη και Μπουρούση να διαμορφώνουν το 64-56, με τον Μιλένοβιτς με μια βολή να διαμορφώνει το 64-57, σκορ με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος.

Ο Σίμπερτ ήταν αυτός που πήρε την σκυτάλη στην επίθεση του ΠΑΟΚ ευστοχώντας σε 2/2 τρίποντα και μειώνοντας την διαφορά στο -5 (67-62) με τον Καλάθη να συνεχίζει να αστοχεί έξω από τα 6.75, έχοντας 0/7 τρίποντα. Παππάς και Ρίβερς ήταν σταθερά εύστοχοι και έτσι η διαφορά έφτασε και πάλι στο +10 (72-62) στο 35’, με τους γηπεδούχους να πατάνε το γκάζι ανεβάζοντας την διαφορά ως και το +19 (88-69), ολοκληρώνοντας θριαμβευτικά την πρόκριση τους στην ημιτελική φάση.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 44-40, 64-57, 88-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σίνγκλεντον, Ρίβερς 16 (3/5 τριπ.), Τζέιμς 7 (1/3 τριπ., 5 ριμπ., 4 ασίστ), Μποχωρίδης, Φώτσης 2, Παππάς 18 (5/6 τριπ.), Γκιστ 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 23 (1/2 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασίστ), Ν.Καλάθης 14 (5 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Τέιλορ 6 (7 ριμπ.), Μιλιένοβιτς 11 (2), Γλυνιαδιάκης 3, Σίμπερ 8 (2), Μπράιαντ 7, Πέινερς 9 (6 ριμπ.), Κλάντον 6 (7 ριμπ.)