Ρέθυμνο – Άρης 69-60

169133xlargeΣε μια σπουδαία νίκη έφτασε το Ρέθυμνο, το οποίο επικράτησε του Άρη στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» με σκορ 69-60, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γκάρι Τάλτον.

Όπως αναφέρει το basketblog.gr, το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κάνοντας ένα σερί 8-0, όμως ο Άρης κατάφερε να μειώσει(11-6) σκοράροντας, στο πρώτο μισό της περιόδου μόνο από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Στο τελευταίο 2λεπτο του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έτρεξαν ένα σερί 0-8 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της περιόδου 14-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με 6 πόντους του Καββαδά αλλά και ένα πετυχημένο lay-up του Μούρτου η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους(16-29). Όμως το Ρέθυμνο κατάφερε να επιστρέψει, με τον Άρνολντ που πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, φτάνοντας περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου τη διαφορά στους 2 πόντους(30-32). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 30-34, το οποίο διαμόρφωσε ο Μπάκνερ με ένα δυνατό κάρφωμα.

Αν και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να τρέξουν ανοίγοντας και πάλι τη διαφορά(32-40), οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη κάνοντας ένα επί μέρους σερί 9-2, έφτασαν τη διαφορά στον πόντο(41-42) και με 2 εύστοχες βολές του Σαφτενάαρ πέρασαν μπροστά με 43-42 στο 27’, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 50-44. Στα μισά της τελευταίας περιόδου ο Άρης πλησίασε στους 2(57-55), ενώ μετά από βολές του Κάμινγκς στο 37’ διαμορφώθηκε το 59-58. Όμως μετά από 10 πόντους του Τάλτον το Ρέθυμνο πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 69-60.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60