B ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α2 Ερασιτεχνική (1ος όμιλος) Δεν…χαμπαριάζει η γνωστή τριάδα της κορυφής! (σκόρερς, βαθμολογία, stats)

alexandriamou_kleidi_palaioxori0081

Ούτε τώρα είχαν απώλειες οι τρεις πρώτες ομάδες της κατάταξης, που εύκολα ή δύσκολα, συνεχίζουν το εντυπωσιακό τους σερί στο πρωτάθλημα.

Άρης Παλαιοχωρίου, Φίλιππος Μελίκης και Νίκη Αγκαθιάς επικράτησαν και σήμερα των αντιπάλων τους και με 15 βαθμούς σε 5 ματς, οδηγούν την κούρσα του 1ου ομίλου. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίντζιου πέρασε και από το Κλειδί, σκοράροντας για ακόμη μία φορά τρία γκολ και μάλιστα με αξιοσημείωτη ποικιλία στους σκόρερς.

Οι “ερυθρόλευκοι” από τη Μελίκη, σε έναν εντυπωσιακό ματς με 7 γκολ συνολικά, έκαμψαν την αντίσταση της μαχητικής ΑΕ Σχοινά και εξακολουθούν να διατηρούν το απόλυτο. Χατ-τρικ σημείωσε ο Θανάσης Ανδρίτσος, ο οποίος βρίσκεται στην κορυφή του σχετικού πίνακα του ομίλου.

Δύσκολη νίκη για τη Νίκη Αγκαθιάς στον Πλάτανο, κόντρα σε έναν μαχητικό μετά από καιρό Μακεδονικό που πάλεψε για το αποτέλεσμα ώστε να ξεκολλήσει από την ουρά της βαθμολογίας. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Γιώργος Σαμψωνίδης στο 27′

Σπουδαία νίκη την ίδια ώρα για τον ΠΑΟ Παλατίτσια, που επικράτησε με 3-1 του Φίλιππου Μέσης παίζοντας μάλιστα με 10 παίκτες από το 28′ λόγω αποβολής του Σωτήρη Κακαγιάννη. Οι “βυσσινί”, που μείωσαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννου, έμειναν επίσης με 10 παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο.

Νίκη μετά από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος για τον Άρη Παλαιού Σκυλιτσίου, ο οποίος “ξέσπασε” στον ΠΑΟΚ Κουλούρας, έχοντας στις τάξεις του έναν εξαιρετικό Νίκο Πατσιαβούρα που σημείωσε καρέ τερμάτων.

Τέλος, στον Σταυρό η Θύελλα και ο Αστέρας αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, με τους φιλοξενούμενους να τα έχουν με την τύχη τους καθώς έχασαν τους τρεις βαθμούς στο 90ο λεπτό, όταν ισοφάρισε για τους “πράσινους” ο Αντώνης Καραβασίλης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 5ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο :

Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου – ΠΑΟΚ Κουλούρας  6-1 (Πατσιαβούρας 4, Τάνης Κ., Τσίπης / Μπακαλίδης)

ΠΑΟ Παλατίτσια – Φίλιππος Μέσης  3-1 (Τσούπρος 2, Κακαγιάννης Β. / Γιάννου)

Εθνικός Κλειδιού – Άρης Παλαιοχωρίου  0-3 (Πατρίκας, Καθρέφτης, Νατσικόπουλος)

Μακεδονικός Πλατάνου – Νίκη Αγκαθιάς  0-1 (Σαμψωνίδης)

Φίλιππος Μελίκης – ΑΕ Σχοινά  4-3 (Ανδρίτσος 3, Τσιανόπουλος / Κωτούλας, Κιστογλίδης, Κασλαμάς)

Θύελλα Σταυρού – Αστέρας Αλεξάνδρειας  1-1 (Καραβασίλης / Μοσχώβης Σ.)