Κρατά μόνο τη νίκη ο Άρης στην πρεμιέρα του Champions League

169320xlargeΝικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του Άρη στο νεοσύστατο Basketball Champions League της FIBA, ο οποίος επικράτησε στο Ντομζάλε της Σλοβενίας της Χέλιος Σανς με 62-54, προβληματίζοντας έντονα με την επιθετική του παρουσία, και κρατώντας μόνο τη νίκη αλλά και την εξαιρετική του αμυντική προσήλωση.

Όπως αναφέρει το basketblog.gr, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε συνολικά 20 λάθη, και 23/50 σουτ (5/18 τρίποντα με τον Μάρμπλ να έχει 1/5 και 11/22 βολές), με τον Βασίλη Καββαδά να έχει 16 πόντους (6/7 δίποντα, 4/10 βολές) δίνοντας ενέργεια, ποιότητα και δύναμη μέσα στις δυο ρακέτες. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος με την σειρά του μπορεί να πέτυχε 6 πόντους, αλλά μάζεψε και 10 ριμπάουντ!!!, με τον Ουίλ Κάμινγκς να έχει 11 πόντους με 2/6 τρίποντα, με τους 8 από αυτούς να έρχονται στην τρίτη περίοδο. Θετική παρουσία είχε και ο Ταντίγια Ντραγκίσεβιτς με 9 πόντους (3/7 σουτ και 7 ριμπάουντ), με τον Άρη να κυριαρχεί και στα ριμπάουντ, και να έχει και την παρουσία του κόσμου του στην Σλοβενία. Για τους γηπεδούχους ο Αμερικανός γκαρντ Μπράντον Κάρι είχε 13 πόντους (5/11 σουτ).

Το παιχνίδι

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Χανθόπουλο, Μάρμπλ, Κάμινγκς, Μπάκνερ και Ντραγκίσεβιτς, και κατάφερε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού στα χέρια του από τα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στο 0-5 μετά από προσπάθεια του Μπάκνερ. Ο Καββαδάς με 4 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε στο 9-15 στο 9′, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 12-18, σε ένα παιχνίδι με κυρίαρχες της δυο άμυνες.

Στο πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να ευστοχήσουν, έχοντας μαζί 11/33 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 12 λάθη, με τον Ξανθόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της περιόδου στο 13′, δίνοντας στον Άρη αέρα με +8 (12-20). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι με δυο τρίποντα, και με τον Ζάρα να υποπίπτει σε αντιαθλητικό φάουλ στον Μότσνικ, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 10-2, ισοφαρίζοντας προσωρινά το παιχνίδι σε 22-22 στο 17′. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Καββαδάς ο οποίος σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη ως το τέλος του ημιχρόνου, φτάνοντας στους 12 πόντους, και το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 27-30, χάρη σε καλάθι του Μπόλτσινα στο φινάλε.

Με τον ίδιο αργό ρυθμό, και τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και άστοχες συνεχίστηκε και η 3η περίοδος, με τους Μπάκνερ και Κάμινγκς με τρία τρίποντα να δίνουν αέρα με +10 (35-45) στο 27′, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, έχοντας περιορίσει την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με μια ζώνη στην άμυνα, και με τον Γκόρτσαντς με δυο βολές να μειώνουν σε 42-47 στα 26”. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 42-49, με τον Καββαδά να έχει συνολικά 4/8 βολές, και τον Άρη να έχει μόλις 1 φάουλ στα πρώτα 9 λεπτά της περιόδου.

Η μορφή της αναμέτρησης συνεχίστηκε να είναι ίδια και στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, με τον Άρη να παίζει εξαιρετική άμυνα, με το παιχνίδι να κυλάει σε αργό τέμπο, και τον σταθερό Κάμινγκς με δυο βολές να δίνει και πάλι αέρα με +9 (44-53) στο 33′ στην ομάδα του. Ο Ντραγκίσεβιτς ήταν αυτός που πέτυχε τους επόμενους πόντους της Ελληνικής ομάδας σχεδόν τρία λεπτά μετά, για το 44-55 με δυο βολές (η μεγαλύτερη διαφορά του Άρη στο παιχνίδι), με τον Κάσει να σπάει το ρόδι για την Χέλιος, μειώνοντας σε 46-55 στο 2’26”, σκοράροντας μετά από 7 αγωνιστικά λεπτά για την ομάδα του. Ο Ντραγκίσεβιτς με τρίποντο διαμόρφωσε λίγο αργότερα το 47-60, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με    και τον Άρη να ξεκινάει με νίκη στον πρώτο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 42-49, 54-62

ΧΕΛΙΟΣ ΣΑΝΣ (Βούλιτς): Μότσνικ 6 (5 ασίστ), Κούζλνικ 3 (1), Κάρι 13 (1), Λέλιτς 8, Γκόρτσαντς 2, Ατανάσκοβιτς, Κάσεϊ 12 (1), Μπόλτσινα 10 (7 ριμπ.), Βόλτσινα.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μάρμπλ 5 (1/5 τριπ), Ξανθόπουλος 6 (10 ριμπ.), Φλίωνης, Τσαϊρέλης, Κάμινγκς 11 (2/6 τριπ, 5 ριμπ., 5 ασίστ), Ζάρας 5 (1), Μούρτος 1, Μπάκνερ 9 (7 ριμπ), Καββαδάς 16, Ντραγκίσεβιτς 9 (1/3 τριπ., 7 ριμπ.).