Άρης – ΠΑΟΚ 62-66

169560xlargeΣ’ ένα ματς για… γερά νεύρα και άμυνες, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε θριαμβευτής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη, “αλώνοντας” το “Nick Gallis Hall” με 66-62.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του και επικράτησε απόλυτα δίκαια, έχοντας ως απόλυτο οργανωτή σε άμυνα κι επίθεση τον Απόλλωνα Τσόχλα (8π.), αλλά και διακριθέντες τους Χρυσικόπουλο (9π.), Γλυνιαδάκη (8π.), Μπράιντ που ήταν απόλυτα ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στο τέλος.

Πρώτος σκόρερ ττης ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Ντάριλ Μπράιαντ με 14π., ενώ από τον Άρη, που αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά δίχως τον Βασίλη Καββαδά ξεχώρισε ο Κάμμινγκς με 13π.

Στην αρχή, οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικά, με το πρώτο καλάθι να σημειώνεται μετά από δύο λεπτά παιχνιδιού από τον Μπάκνερ για λογαριασμό του Άρη (2-0, 8:04”). Στα μισά της πρώτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-9 (4:47”), με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ως το τέλος και με τον Άρη να προηγείται με 18-16 (10′).

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο στη δεύτερη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ όμως να καταφέρνει να ξεφύγει στα μισά με +5 (23-28, 4:54”), χάρη σε 5-0 σερί. Ωστόσο, ο Άρης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στον πόντο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (32-33, 20′).

Μπαίνοντας δυνατά στην επανάληψη, ο Άρης ανέκτησε το προβάδισμα με 39-38 (6:10”), όμως η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου απάντησε άμεσα και ξέφυγε με +6 αυτή τη φορά στο σκορ (39-45, 1:28”), κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 43-48 υπέρ της (30′).

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και με 10-0 σερί μετέτρεψε το 47-53 (7:28”) σε 57-53 στα μισά του δεκαλέπτου. Όμως, ο ΠΑΟΚ απάντησε και πάλι άμεσα με 4 προσωπικούς πόντους του Χρυσικόπουλου για το 57-58  3:27” πριν τη λήξη, σκορ που έμεινε αμετάβλητο ως και 2:12” πριν το φινάλε. Με καλάθι του Τσαϊρέλη ο Άρης ισοφάρισε σε 59-59 2′ πριν τη λήξη, με τον Πέινερς να απαντά άμεσα για το 59-61 (1:40”). Με τρίποντο του Σίμτσακ 1:16” πριν τη λήξη, ο Άρης πέρασε μπροστά με 62-61, με τον Γλυνιαδάκη να ισοφαρίζει με 1/2 βολές (62-62, 51”). Στη συνέχεια, ο Ντραγκίσεβιτς έκανε λάθος κι αμέσως έκανε αντιαθλητικό φάουλ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Χρυσικόπουλος για το 62-64 37” πριν το φινάλε. O Ζάρας έκλεψε τη μπάλα από τον Τσόχλα, όμως στην επίθεση το σουτ του Ξανθόπουλου δε βρήκε στόχο στα 16” πριν το τέλος, με τον Μπράιαντ να οδηγείται στη γραμμή των βολών, διαμορφώνοντας το 62-66 13” πριν τη λήξη, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.