Γ Εθνική (2ος όμιλος) Νίκη Βόλου – ΑΕ Ιστιαίας 2-2

d99e13f64b08babadbe7b3105a5ca8de_LΣπουδαία ευκαιρία να παραμείνει κοντά στην κορυφή και να αυξήσει την απόστασή της από τους διώκτες της έχασε η Νίκη Βόλου, παραχωρώντας ισοπαλία στην ουραγό Ιστιαία στο «Π. Μαγουλάς».

Οι κυανόλευκοι μπορεί να ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πλήρωσαν όμως ακριβά τα λάθη στην αμυντική λειτουργία δίνοντας την ευκαιρία στο συγκρότημα του Μίκι Τσίρκοβιτς να κατακτήσει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.

Η Νίκη προηγήθηκε με τον Μέτσε στο 22’ κι όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα. Στο 64’ όμως ο Στεργίου είχε αντίθετη άποψη, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και απάντησαν με τον Ναουμίδη στο 77’ και όλοι πίστεψαν πως το ματς είχε τελειώσει. Όχι όμως και ο Ηλιόπουλος που με ατομική ενέργεια κι εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Νίκη γρήγορα πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Αφού απείλησε με όλους τους τρόπους, τελικά ο Μέτσε ήταν αυτός που ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα με κεραυνό από τα 20 μέτρα, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

8’ Ο Μέτσε έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Κόλα, ο μέσος της Νίκης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

9’ Ο Αλεξανδρής έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε τόσο μπροστά από τον Κορέτα όσο και από τον Μέτσε που δεν μπόρεσαν να κάνουν την προβολή και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα

16′ Κίτρινη στον Δαγκούλη για σκληρό μαρκάρισμα στον Δημολιό

17’ Ο Μαλακασιώτης έβγαλε κάθετα στον Κόλα, αυτός γύρισε στο σημείο του πέναλτι (σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Κόλα)

20′ Ο Τζήμας μπλόκαρε εύκολα ψηλά την εκτέλεση φάουλ του Ηλιόπουλου από τα δεξιά, σ’ ένα ανύπαρκτο φάουλ που υπέδειξε ο κ. Τρέβλας​

22’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Μέτσε πήρε την μπάλα από αριστερά, έφερε την μπάλα στο δεξί του πόδι και από μακρινή απόσταση κεραυνοβόλησε τον Δαμάσκο, που απλά μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του

24′ Ο Αλεξανδρής έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κόλα πλάσαρε, ο Δαμάσκος έβγαλε ενστικτωδώς, στην επαναφορά ο Μαλακασιώτης σημάδεψε το δοκάρι. Στην επαναφορά ο Μαλακασιώτης σούταρε και πάλι όμως ο Δαμάσκος αυτή τη φορά του είπε όχι.

33’ Ο Νικολέτος έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Νίκης, ο Ηλιόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, όμως το σουτ που επιχείρησε εξουδετέρωσε εύκολα ο Τζήμας

35’ Ο Θόρια εκτέλεσε φάουλ από μέση απόσταση , ο Αλεξίου έκανε τη γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τζήμα

36′ Κίτρινη στον Μέτσε για σκληρό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου

44′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Μέτσε από τα 25 μέτρα, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δαμάσκου η μπάλα

45’ Τέλος του αγώνα

2ο ημίχρονο

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Νίκη στο 2ο μέρος καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες να να τελειώσει το ματς, πληρώνοντάς το δύο φορές. Την πρώτη στο 64’ όταν κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια και μία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησαν, οι παίκτες του Μίκι Τσίρκοβιτς κατάφεραν να απαντήσουν στο τέρμα του Ναουμίδη, με το οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 77΄.

50′ Γλυκιά σέντρα του Δημολιού από τα αριστερά, ο Κορέτα προσπάθησε να εκτελέσει με απ’ ευθείας σουτ, δεν βρήκε όμως γεμάτα την μπάλα με αποτέλεσμα να χαθεί μία καλή ευκαιρία για τη Νίκη

54′ Μακρινό σουτ του Πανάκη, η μπάλα ψηλά άουτ

57’ Ο Μαλακασιώτης έβγαλε μέσα αριστερά και σε θέση βολής τον Δημολιό, το σουτ του οποίου πέρασε ψηλά άουτ

59’ Ο Ηλιόπουλος έκανε την επικίνδυνη σέντρα από αριστερά, όμως κανείς συμπαίκτης δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας με αποτέλεσμα να χαθεί μία καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν

61′ Ο Κόλα έκανε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά, αποδέκτης στην καρδιά της άμυνας έγινε ο Νικλητσιώτης, ο οποίος δεν σημάδεψε σωστά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Δαμάσκου

64′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΙΑΙΑ. Ο Ανέστης έκανε τη σέντρα, Στεργίου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ” της εστίας του Τζήμα

76′ Κίτρινη στον Στεργίου για χέρι​

77′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Κόλα εκτέλεσε το φάουλ από τα  αριστερά, ο Ναουμίδης με πλασέ έκανε το 2-1

82′ Σουτ του Δημολιού, μπλόκαρε ο Δαμάσκος

90’+3’ ΓΚΟΛ! Ο Ηλιόπουλος αφού ανακάτεψε την άμυνα της Νίκης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τζήμα, κάνοντας 2-2

90+4’ Τέλος της αναμέτρησης

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παπαδήμας, Αλεξανδρής, Πετράκος, Μέτσε, Νικλητσιώτης (84’ Παπαγεωργίου), Κορέτα, Κόλα (78’ Παρασκευαΐδης), Μαλακασιώτης (69′ Τορεζάνι)

ΑΕ Ιστιαίας: Δαμάσκος, Κούκουρας, Τσαούσης, Πουταχίδης, Πανάκης, Δαγκούλης, Θόρια (53′ ​Στεργίου), Αλεξίου (74’ Ανέστης Χρ.), Ηλιόπουλος, Νικολέτος, Ανέστης Β.(88’ Μπιμπάι)