Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1 (βαθμολογία)

pegasus_LARGE_t_1301_107149920_type12905Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς νωρίς στο «Καραϊσκάκης», έχασε απίστευτες ευκαιρίες στη συνέχεια, είχε τον Γλύκο να κρατά την εστία του, αλλά τελικά έφυγε ηττημένος, καθώς ο Ολυμπιακός είχε μεν προβλήματα στην άμυνα, αλλά είχε δε, ουσία στην επίθεσή του.

Όπως αναφέρει το sentragoal.gr, με το αυτογκόλ του Βαρέλα που… ισοφάρισε τον εαυτό του (είχε ανοίξει το σκορ στο 6′) και την κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς, οι πρωταθλητές πανηγύρισαν σε ακόμα ένα ντέρμπι, με 2-1 και βρίσκονται στο +4 από την ΑΕΚ, στο +5 από τον Παναθηναϊκό και στο +7 από τον ΠΑΟΚ!

Κι ενώ ήταν ένα ματς χορταστικό, οι ανεγκέφαλοι της εξέδρας το χάλασαν… Το παιχνίδι άργησε να κάνει σέντρα λόγω καπνογόνων, διεκόπη στο πρώτο ημίχρονο λόγω πανό που σηκώθηκαν κατά του Σταύρου Κοντονή, διεκόπη ξανά για 9 λεπτά με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και στο φινάλε, μετά το γκολ του Μιλιβόγεβιτς ο Αρετόπουλος και οι παίκτες του ΠΑΟΚ έφυγαν για τα αποδυτήρια, πριν επιστρέψουν τελικά για να ολοκληρωθεί το ματς. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ένα ντέρμπι που είχε οριστεί να ξεκινήσει στις 20:30 ολοκληρώθηκε μετά τις 23:00!

Το πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τον… κανόνα του και σκόραρε πολύ νωρίς. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Βαρέλα εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του Καπίνο (σε κεφαλιά του Μαλεζά μετά από κόρνερ του Κάμπος) και άνοιξε το σκορ. Ο Ολυμπιακός «πληγώθηκε» στη στημένη φάση, ενώ έτσι κι αλλιώς είχε πολλά αμυντικά προβλήματα. Οι «ασπρόμαυροι» έβγαιναν συχνά πυκνά στην πλάτη των
«ερυθρόλευκων», αλλά τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Οι παίκτες του Ίβιτς πίεζαν ψηλά και ο Καπίνο με την αμυντική του τετράδα (το πείραμα με τον Βιάνα ως μπακ δεν δούλεψε πολύ) ήταν σε… τρικυμία.

Κι ενώ ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει το πάνω χέρι, ο Βαρέλα έγινε από… ωραίος, μοιραίος. Η κάθετη του Φορτούνη έβγαλε τον Ιντέγε δεξιά και αυτός -από θέση που ελέγχεται για οφσάιντ- γύρισε προς το πέναλτι και τον Σεμπά, αλλά πετάχτηκε ο σκόρερ του ΠΑΟΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του παρότι έλεγχαν την φάση Λέοβατς και Γλύκος. Στο 25′ λοιπόν, είχαμε το 1-1 και το παιχνίδι άρχιζε ξανά… Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να θέλει να χτυπήσει στην κόντρα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ απείλησε τον Καπίνο με την εκτέλεση φάουλ του Γκάρι Ροντρίγκες. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε, την ίδια ώρα, να μην μπορεί να κάνει το παιχνίδι του και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κοκορομαχία Φιγκέιρας-Κάμπος.

Το δεύτερο ημίχρονο

Αναφέρουμε πάλι πως ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τον… κανόνα του και αυτή τη φορά έχασε τα άχαστα και τελικά και το ματς. Κάμπος στο 57′, Κλάους στο 59′ και Κάμπος στο 61′ (ειδικά ο τρίτος σε ανεπανάληπτο τετ α τετ) δεν μπόρεσαν να βάλουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ. Ο Ίβιτς… τραβούσε τα μαλλιά του και στη συνέχεια προσπαθούσε να ξυπνήσει τους παίκτες του που είχαν οπισθοχωρήσει αδικαιολόγητα. Την ίδια στιγμή, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν ταχύτητα και απείλησαν με Σεμπά (62′), Φορτούνη (63′), Ελιονούσι (79′), ενώ στο 81′ ο Γλύκος αντέδρασε εξαιρετικά στην κεφαλιά του Μποτία.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα στη συνέχεια και είχε δύο ακόμα καλές στιγμές με τον Γκάρι Ροντρίγκες (87′ και 90′), αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή και τελικά στη νίκη, με την γυριστή κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν… παρατράγουδο, με διακοπή, αποχώρηση για τα αποδυτήρια και τελικά επιστροφή, απλά για να ολοκληρωθεί το ματς μετά από 2,5 ώρες!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Βιάνα (46′ Ελαμπντελαουί), Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης (90+7′ Καμπιάσο), Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε (85′ Καρντόσο)

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Μαλεζάς, Βαρέλα, Λέοβατς (81′ Κρέσπο), Κάνιας (46′ Χαρίσης), Τσίμιροτ, Σάκχοφ (74′ Μπίσεσβαρ), Ροντρίγκες, Κάμπος, Αθανασιάδης