Άρης – Μπάκεν Μπέαρς 82-66

169804xlargeΘέτοντας τις βάσεις από νωρίς, ο Άρης επικράτησε άνετα επί των Μπάκεν Μπέαρς με 82-66 και διπλασίασε τις νίκες του σε ισάριθμα παιχνίδια για το Basketball Champions League της FIBA.

Κορυφαίος της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Μάρμπλ με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ζάρας και ο Κάμινγκς με 17 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους, που παρέμειναν δίχως νίκη στη διοργάνωση, μοναδικός “διψήφιος” ήταν οΠάρτσελ με 14π.

Μετά το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα (6-6, 7:07”), ο Άρης βρήκε ρυθμό και κατάφερε πολύ γρήγορα να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (22-12, 3:09”). Οι Μπάκεν Μπίαρς ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν κι έτσι οι “κίτρινοι” συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +17 (31-14, 10′), θέτοντας τις βάσεις από νωρίς για μια εύκολη νίκη.

Στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Άρη να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και το παιχνίδι. Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασε τη διαφορά στο +20 (51-31) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (1:37”), με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν στους δεκαέξι (56-40, 20′).

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 56-40, 64-54, 82-66