Κύπελλο Ελλάδος

Λαμία – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0

Χωρίς τίτλοΜε το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΠΑΣ Λαμία.

Όπως αναφέρει το starsports.gr, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επικράτησε της Αναγέννησης Καρδίτσας με 1-0 για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας. Oι κυανόλευκοι έπαιξαν όσο χρειαζόταν και έδειξαν να έχουν το μυαλό τους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League, όπου την ερχόμενη Δευτέρα θα αντιμετωπίσουν τον Αιγινιακό εκτός έδρας.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μπλάζιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 30ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι στο 83’. Στη φάση του πέναλτι η Θεσσαλοί έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαϊγκά με 2η κίτρινη κάρτα. Ο ΠΑΣ Λαμία έχασε με τραυματισμό τον Τζόκιτς που στο 68ο λεπτό συγκρούστηκε με τον Πίτκα. Οι πρώτες εκτιμήσεις μιλούν για κάταγμα κλείδας.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

19′ Πρώτη τελική προσπάθεια στον αγώνα. Σουτ του Βασιλόγιαννη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

28′ Πέναλτι για τη Λαμία σε ανατροπή του Βάντερσον από το Σμίλτο.

30′ Ο Μάρκο Μπλάζιτς εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών, 1-0 για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ.

36′ Σουτ του Μπλέντι για την Αναγέννηση, σε κόρνερ ο Πίτκας.

45′ Σούτ του Μπλάζιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κουτσόπουλου.

49′ Σουτ του Καραγιάννη για την ομάδα της Καρδίτσας, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

52′ Ο Τζέκος προσπάθησε να σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Πίτκας μπλόκαρε εύκολα.

68′ Πίτκας και Τζόκιτς συγκρούστηκαν και είχαμε μικρή διακοπή στο ματς. Ο Σέρβος μέσος δεν μπόρεσε να συνεχίσει και είχαμε αναγκαστική αλλαγή με το Μπουλούλη να παίρνει τη θέση του.

72′ Σέντρα-σουτ του Βάντερσον, μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος.

77′ Εκτέλεση φάουλ από τον Καραγιάννη για την Αναγέννηση, κεφαλιά του Δημόπουλου, μπλόκαρε ο Πίτκας.

83′ Πέναλτι για τη Λαμία σε ανατροπή του Βασιλόγιαννη από το Μάιγκα. Αποβάλλεται με 2η κίτρινη ο παίκτης της Αναγέννησης. Ο Μπλάζιτς το εκτέλεσε με τον Κουτσόπουλο να αποκρούει.

90′ Σουτ του Ντουρμισάι, η μπάλα λίγο άουτ.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης (66’ Παπαργυρίου), Αναστασιάδης, Βαλιός, Όμο, Μπλάζιτς,Τζόκιτς (71’ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης, Τσούκαλος (46’ Ντουρμισάι), Βάντερσον.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Τσόπελας, Δημόπουλος, Σμίλτος (79’ Ντιατά), Κισκαμπάνης, Καραγιάννης, Ντανκουά (46’ Φέτσης), Τσιλούλης (59’ Μάιγκα) , Τζέκος, Μπιτέλης, Μπλέντι.