Νεπτούντας – ΠΑΟΚ 68-63

170955xlargeΤην τρίτη του ήττα στο Basketball Champions League της FIBA υπέστη ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε στην Κλαπέιντα από την αήττητη και επικεφαλής του ομίλου Νεπτούντας με 68-63 μένοντας για τα τελευταία 5’40” χωρίς καλάθι, και δεχόμενος ένα σερί 12-0 από τους μέτριους Λιθουανούς (9/30 τρίποντα).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερνε για 35 λεπτά να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας και σε διψήφιο αριθμό την διαφορά, αλλά στα τελευταία λεπτά που οι γηπεδούχοι σταμάτησαν τα αλόγιστα σουτ έξω από τα 6.75, έχασαν το μυαλό τους , και δεχόμενοι ένα επιμέρους σερί 21-9, ηττήθηκαν μην μπορώντας να σκοράρουν με κανένα τρόπο στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Για τον ΠΑΟΚ ο Ντάριλ Μπράιαντ είχε 13 πόντους με 3/13 σουτ, με τον Κιθ Κλάντον να προσπαθεί σχεδόν μόνος του με 11 πόντους (3/9 σουτ) και 13 ριμπάουντ. Ο Αντώνης Κόνιαρης είχε 9 πόντους με 3/4 τρίποντα. Για την ομάδα του Νταίνιους Αντομάιτις ο Τζεράι Γκράντ ήταν το κλειδί της νίκης έχοντας 14 πόντους (4/7 σουτ, 10 ριμπ.), με τους 10 εξ’ αυτών να έρχονται στην 4η περίοδο, με τον Μαρτίνας Μαζέικα να σκοράρει 10 πόντους με 1/6 σουτ.