Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 77-79

171097xlargeΣε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να αποδράσει για τρίτη συνεχόμενη φορά από το ΟΑΚΑ, αυτή την φορά κερδίζοντας για την Ευρωλίγκα με 79-77 χάρη σε γκολ-φάουλ του Πρίντεζη στα 3” πριν το τέλος μετά από δημιουργία του Σπανούλη.

Το παιχνίδι για μια ακόμα φορά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το «τριφύλλι» να μην μπορεί να το διαχειριστεί, και μένει πίσω βαθμολογικά από τους «ερυθρόλευκους». Καθοριστική φάση στο 1’57” πριν το τέλος, με το σκορ στο 76-72 για τον Παναθηναϊκό, όπου οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε κόψιμο του Σίνγκλεντον στον Σπανούλη.

Ο Βασίλης Σπανούλης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (τους 16 στο πρώτο ημίχρονο με 4/5 τρίποντα) και 8 ασίστ, με τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι καθοριστικός στο φινάλε έχοντας 16 πόντους (6/8 διπ.) και ισοφαρίζοντας αρχικά σε 76-76 στο 1’23” για να χαρίσει τη νίκη στο φινάλε, σημείο που φάνηκε και η απουσία του τραυματία Τζέιμς Γκιστ. Ντάνιελ Χάκετ (11 π) και Ιωάννης Παπαπέτρου (7 π.) πέτυχαν αποφασιστικούς πόντους για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Για τον Παναθηναϊκό ο Νικ Καλάθης είχε 16 πόντους με 5/7 σουτ, 9 ασίστ και κανένα ριμπάουντ!, με τους Κει Σι Ρίβερς (4//5 τριπ.) και Κρις Σίνγκλεντον (2/2 τριπ., 9 ριμπ.) να προσθέτουν από 14 πόντους. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Αντώνης Φώτσης με 13 πόντους (2/3 τριπ., 8 ριμπ.). Ο Καλάθης αναγκάστηκε να αγωνιστεί για 33 λεπτά, με τον Σίνγκλεντον να αγωνίζεται σε 36 λεπτά και τον Ρίβερς για 33 λεπτά. Σχεδόν 29 λεπτά αγωνίστηκε ο Φώτσης.