Βατανιακός Σάρισα – Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 63-59

logoΟ Βατανιακός επικράτησε με 63-59 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών. σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport.gr, στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες με τον Βατανιακό να πετυχαίνει πέντε αναπάντητους πόνους και να προηγείται με 5-2 και τον Μέγα Αλέξανδρο να απαντά προσπερνόνας με 5-8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια ο Βατανιακός ανέβασε την απόδοσή του και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με δύο πόντους (14-12).

Αμύνης συνέχεια και στη δεύτερη περίδο με τον αγώνα να εξελίσσεται χωίς κάποια ομάδα να μπορεί να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τεσσάρων πόντων και τον Βατανιακό να βγάζει περισσότερη ενέργεια στα τρία τελευταία λεπτά και να μετατρέπει το 20-22 σε 31-26, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Αποφασιστικά μπήκε η φιλοξενούμενη ομάδα στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 31-33 8′ 14″ πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Βατανιακός δυνάμωσε την άμυνά του και προηγήθηκε με 42-33 4′ 34″ πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Ένα 0-8 κι ένα 4-0 διαμόρφωσαν το 46-41, σκορ με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Μαχητικός Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών κατάφερε να προσπεράσει τον κακό και άστοχο Βατανιακό 6′ 45″ πριν τη λήξη, με την ομάδα της Κατερίνης να αντιδρά άμεσα και να παίρνει προβάδισμα πέντε πόνων 4′ 40″ πριν το τέλος (56-51). Η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρησε σε 59-59 2′ 32″ πριν τη λήξη, με τον Γκαβοτάσιο να σημειώνει τους επτά τελευταίους πόνους της ομάδας του και να κρίνει την έκβαση του αγώνα.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κωνσταντίνος – Χρυσάφης Σταύρος.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 31-26, 46-41, 63-59.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χελιδώνης): Κοτσίμπελης 19 (1), Μέλιος, Κατηρτζίδης 3 (1), Βαρβούτης 5, Λαyαμτζής, Τσιάμης, Γκαβοτάσιος 9 (1), Φελεκίδης, Βουτσακόπουλος Ο. 5, Πόσιος, Βασιλειάδης, Βουτσακόπουλος Α. 22 (4).

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών: Μαυρόπουλος, Πατσιάνης 13, Δεμερτζής, Μπουτάκης, Καρύπης, Μόσχου 5 (1), Στοϊτσης 6, Μπογδάνης 24 (1), Χατζηλαμπρινός 4, Στεργίου 4, Αργυρόπουλος 3 (1).