ΑΕΛ Καλλονής – Λαμία 0-2

aiginiak-lamiaΤην πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής πέτυχε πριν από λίγο στη Μυτιλήνη ο ΠΑΣ Λαμία κερδίζοντας σχετικά εύκολα την Καλλονή με 2-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Όπως αναφέρει το efthia.gr, η Λαμιώτικη ομάδα κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο 20λεπτο με δύο «κανονιές» από τους Μπλάζιτς και Βασιλόγιαννη και στη συνέχεια μάλλον έκανε περισσότερο συντήρηση δυνάμεων.

Η Καλλονή, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο γήπεδό της, μόνο στο β’ μέρος προσπάθησε να φτάσει σε κάποιο γκολ χωρίς όμως να ανησυχήσει σοβαρά την εστία του Πίτκα.

Φάσεις, γκολ…

9’ Φάουλ από καλή θέση εκτελεί ο Κέρι και στέλνει τη μπάλα άουτ

11’ Δυνατό σουτ Μπλάζιτς έξω από την περιοχή…0-1

14’ Σουτ του Βασιλόγιαννη από καλή θέση μπλόκαρε ο Τα’ί’ρης

17’ Νέο δυνατό σουτ από τον Βασιλόγιαννη, η μπάλα χτυπάει και στα σώμα τα των αμυντικών και…0-2

32’ Πέναλτι σε ανατροπή του Βάντερσον μέσα στην περιοχή, ζήτησε η Λαμία, με τον Ζαραβίνο να δίνει συνέχεια στο ματς

42’ Δυνατό σουτ από τον Σπυρόπουλο, σωτήρια απόκρουση από τον Τα’ί’ρη και στη συνέχεια ο Ντουρμισάι αστοχεί από κοντά

45’+ Κεφαλιά από καλή θέση του Μπουρντουζάν στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ

47’ Σουτ Ντουρμισάι από καλή θέση έδιωξε σωτήρια ο Τα’ί’ρης

49’ Σουτ από τον Ευαγγελιδάκη άστοχο

57’ Επικίνδυνο κόρνερ από τον Λαμπράκη απέκρουσε σωτήρια ο Πίτκας

87’ Πέναλτι ζητάει η Καλλονή σε μαρκάρισμα του Μπουρτνουζάν μέσα την περιοχή

89’ Σουτ από τον Πίντο Ντα Σίλβα εξουδετέρωσε ο Ταΐρης

ΚΑΛΛΟΝΗ (Βαζάκας): Τα’ί’ρης, Ζουλιώτης, Αρναούτογλου (46’ Λαμπράκης), Ρεπετσάς, Τζελίδης, Ντάλλας, Γιώργου, Παρα’ί’μπα (46’ Ευαγγελιδάκης), Φράγκος, Κέρι (71’ Γιουκαρής), Μπουρντουζάν,

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Βαλιός, Αναστασιάδης, Όμο, Βασιλόγιαννης (75’ λ.τρ. Τσούκαλος), Καραγιάννης (62’ Αυγενικού), Ντουρμισάι (65’ Πίντο Ντα Σίλβα), Μπλάζιτς, Βάντερσον