ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης – ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης 3-2

arhelaosΟ Αρχέλαος ηττήθηκε 3-2 σετ από τον Ναύαρχο Βότση, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Απέναντι σε μία εκ των πιο ισχυρών ομάδων του ομίλου, ίσως και την ισχυρότερη, η ομάδα της Κατερίνης είχε εξαιρετική, κατά διαστήματα, απόδοση και κατάφερε να αποσπάσει τόσο τον ένα βαθμό, όσο και το χειροκρότημα των φιλάθλων που παρακολούθησαν τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ, η ομάδα του Αρχέλαου μπήκε μουδιασμένη, υπέπεσε σε αρκετά λάθη και η έμπειρη ομάδα του Βότση το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. προηγήθηκε με 5-0, επέβαλλε το ρυθμό της και δεν συνάντησε σοβαρή αντίσταση φτάνοντας εύκολα στην κατάκτησή του.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο μπήκε στο δεύτερο σετ ο Ναύαρχος Βότσης, προηγήθηκε με 7-2 και κάπου εκεί ο Αρχέλαος αντέδρασε και άρχισε η αντεπίθεση. Τα κορίτσια του Αστέριου Τσιουπλή πέρασαν μπροστά με 11-12 και το σετ πήγε πόντο πόντο μέχρι και την ολοκλήρωσή του, με τον Αρχέλαο να το κατακτά με 24-26.

Στο ίδιο ακριβώς μοτίβο κύλησε και το τρίτο σετ, με τον Βότση να προηγείται στην εκκίνησή του με 4-1, τον Αρχέλαο να προσπερνά στο 6-7, την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ανακτά ένα προβάδισμα τριών πόντων στο 18-15, αλλά τελικά το σετ να καταλήγει στη φιλοξενούμενη ομάδα με 22-25.

Το τέταρτο σετ είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο. Ο Ναύαρχος Βότσης προηγήθηκε με 8-1 και δεν απειλήθηκε μέχρι και την ολοκλήρωση του, οδηγώντας τον αγώνα στο tie break.

Το πέμπτο σετ ήταν αμφίρροπο από τον πρώτο μέχρι και τον τελευταίο πόντο. Ο Αρχέλαος πήρε ένα προβάδισμα 2-5, ο Ναύαρχος Βότσης απάντησε ισοφαρίζοντας σε 8-8 και περνώντας μπροστά με 12-9. Στον επόμενο πόντο τραυματίστηκε η Σταματία Κυπαρίσση, αλλά παρά την απώλεια της νεαρής ακραίας μείωσε σε 13-12, για να γνωρίσει τελικά την ήττα με 15-13 δια χειρός μίας “δικής” του παίκτριας, της Σουσάννας Φραγκουλίδου, με 15-13.

Τα σετ: 25-11, 24-26, 22-25, 25-14, 15-13.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-2, 16-5, 21-10, 25-11
2ο σετ: 8-5. 16-14, 20-21, 24-26
3ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-1, 16-7, 21-10, 25-145ο σετ: 2-5, 10-9, 12-9, 15-13

ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης (Δεληγιάννη): Φραγκουλίδου, Γκρεμηλογιάννη, Παπαδοπούλου, Θεοτή Αντ., Γαβριηλίδου, Σφυρίου, Τυφλιώρη, Θεοτή Άντρ. , Λυκούδη, Αξάρη, Τσιουκαρή, Σωτηρίου, Σακαράκη, Κανταρτζή

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Τσιουπλής): Δερβένη Α., Ντίτσα, Συβρίδου, Τζιλίνη, Πεπόνη, Δερβένη Φ., Μάτιου, Τσιουτσιούλη, Καραγιώργου, Γεωργαντά, Τσιγκαροπύλου, Κυπαρίσση.

Αποτελέσματα/Πρόγραμμα 4ης αγωνιστικής
ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης – ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης 3-2 (25-11, 24-26, 22-25, 25-14, 15-13)
ΧΑΝΘ – ΑΟ Νέας Βύσσας 3-2 (25-14, 22-25, 25-21, 17-25, 15-6)
ΣΑΑΚ Ανατόλια – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 2-3 (20-25, 19-25, 25-23, 25-20, 13-15)
ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης – ΜΑΣ Νέα Γενεά 2-3 (19-25, 20-25, 25-18, 25-23, 6-15)