Ατρόμητος Διαβατού – Απόλλων Αγίου Γεωργίου 2-2

14324283_10154381147381955_6831972657447881817_o

Στο 90+1′ το γκολ που στέρησε τη μεγάλη νίκη στον Απόλλων

Εξαιρετικό παιχνίδι στο Δημοτικό Γήπεδο Διαβατού, ανάμεσα σε δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους.

Ο μεν Ατρόμητος έχει μια συγκομιδή βαθμών που τον απομακρύνει (προς το παρόν) από κάθε δυσοίωνο σενάριο ενώ ο Απόλλων με νίκη θα έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή, παρά το γεγονός πως είμαστε ακόμη στη 12η αγωνιστική.

Οι “πράσινοι” φάνηκαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι και αυτό μαρτυρά το γεγονός πως είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ αλλά έτσι κι αλλιώς για τους παίκτες του Μπάμπη Σπυριδωνίδη ένα επιπλέον κίνητρο ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη μετά τον Άγιο Νικόλαο.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, στην πρώτη ουσιαστική απειλή στις δύο εστίες, ο Απόλλων άνοιξε το σκορ. Μετά από την ωραία προσπάθεια του Χρυσόπουλου από τα δεξιά και τη σέντρα ακριβείας, ο Σαρκατζής πετάχτηκε στο ύψος του πέναλτι και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τον Μανιόπουλο που δεν κατόρθωσε να αποκρούσει.

14440886_217490355335831_2530232410993664009_n

Τα δύο γκολ του Τάσου Τσιολάκη αποσόβησαν την ήττα για τον Ατρόμητο

Η χαρά για τους φιλοξενούμενους όμως δεν κράτησε πολύ καθώς τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τάσου Τσιολάκη να χριστεί σκόρερ, με ωραία προβολή μετά από σέντρα του Λιλιόπουλου.

Ο Απόλλων όμως βρήκε και πάλι τη λύση στη συνέχεια, αυτή τη φορά με τον δαιμόνιο Δημητρούση, ο οποίος μετά από εξαιρετική κούρσα με τη μπάλα και ιδανικό τελείωμα, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (37′)

Το 1-2 παρέμεινε όχι μόνο μέχρι την ανάπαυλα αλλά και μέχρι το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τσιολάκης εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων και από το ύψος της περιοχής σημάδεψε τη γωνία του Δουΐτση.

Μέχρι να φτάσουμε όμως στην ισοφάριση του Ατρομήτου (ο οποίος αγωνίστηκε σήμερα χωρίς αλλαγή από τον πάγκο), ο Απόλλων βρέθηκε τουλάχιστον τρεις φορές κοντά στο γκολ αλλά κανείς από τους Δημητρούση, Σακρατζή και Κουτρουλιά δεν κατάφερε να δώσει μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του, που ουσιαστικά θα “σφράγιζε” μια πολύ σπουδαία νίκη.

Αλλά τελικά, λογάριαζαν χωρίς τον…Τάσο Τσιολάκη!

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραντώνης, με βοηθούς τους κ.κ. Μοσχόπουλο και Χριστοδούλου.

Ατρόμητος Διαβατού : Μανιόπουλος, Μουρατίδης, Σερασκιέρης, Αρβανιτίδης, Ζερδαλής, Κωστογλίδης, Λιλιόπουλος, Παγγούρας, Τσιολάκης, Δημητριάδης, Καρατζάς.

Απόλλων Αγίου Γεωργίου : Δουΐτσης, Ορφανίδης, Μιχαηλίδης (63′ Σότι), Μαγγίζης, Ρόκο, Τρούπκος, Δημητρούσης, Χρυσόπουλος, Κουτρουλιάς, Τουλουμτζής (80′ Γερμάνης), Σαρκατζής.