Πανσερραϊκός – Χανιά 1-2 (βαθμολογία)

AOX2Ο Α.Ο.Χανιά χτύπησε σαν “κόμπρα” στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες! Έβαλε δύο γκολ και στη συνέχεια διαχειρίστηκε άψογα το ματς φτάνοντας σε νίκη 1-2!

Πολλές πρωτιές για τον ΑΟΧ σε αυτό το ματς, αφού αφενός ήταν η πρώτη νίκη του στην Φούτμπολ Λιγκ, αφετέρου πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ στο πρωτάθλημα. Ιδανικό ντεμπούτο για τον υπηρεσιακό προπονητή Θοδωρή Γκάτζιο!

Ο ΑΟΧ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μάνιας να αξιοποιεί την ασίστ του Λύρα. Στο 10′ έγινε το 0-2 με σουτ του Τσουκάνη. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για τους γηπεδούχους.

Η φάση “κλειδί” για την νίκη του ΑΟΧ έγινε στο 21′. Τότε, ο γκολκίπερ Αθανασίου (μετρ του είδους) απέκρουσε το πέναλτι του Ιωαννίδη.

Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκό συνέχισε την πίεση, πέτυχε το 1-2 με πέναλτι του Μαφουτά, αλλά ο ΑΟΧ καλά οργανωμένος στην άμυνα κράτησε το υπερ του αποτέλεσμα, ενώ θα μπορούσε να πέτυχει κι άλλο γκολ στο τέλος με τον Σταματή.

το φιλμ της αναμέτρησης στο athlitiko.gr

Πανσερραϊκός (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκας, Ιωαννίδης, Στέβιτς (74′ Τσουβαλτσίδης), Καψάλης, Βοσκόπουλος, Σιάκκας (46′ Κανούλας), Ρούτσης, Τσούτσης, Χατζηδημητρίου, Κάκκο (86′ Παπατζίκος), Μαφουτά

Α.Ο. Χανιά (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Νικολόπουλος, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Ντούμος (56′ Σταματής), Μάνιας (88′ Αποστολόπουλος), Γκεμίσης, Λύρας (69′ Σιάννης)