ΠΑΟΚ – Βένσπιλς 85-81

171747xlargeΔείχνοντας διάθεση και θέληση ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επανέρθει στις νίκες στο Basketball Champions League επικρατώντας στην Θεσσαλονίκη της Βέντσπιλς με 85-81 στην παράταση, και ολοκληρώνοντας το πρώτο γύρο με ρεκόρ 3 νίκες και 4 ήττες.

Ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε με 60-50 στο 34′, μπορεί να αισθάνεται και τυχερός που οδηγήθηκε το παιχνίδι στην παράταση, καθώς οι Λετονοί, οι οποίοι είχαν προηγηθεί με 16-30 στις αρχές τις δεύτερης περιόδου, και έχοντας την περασμένη αγωνιστική σπάσει το αήττητο της Νεπτούνας, με συνεχόμενα τρίποντα του Σκέλε μείωσαν σε 62-61 στο 37′, μετατρέποντας το παιχνίδι σε θρίλερ.

Έτσι στο 1’43” ο Ντιν με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 66-66, αλλά δεν είχε την ίδια τύχη στις βολές στα 5,1” πριν το τέλος, και ενώ έχοντας 7/7 αστόχησε στην μια από τις δυο, ισοφαρίζοντας σε 71-71 και οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση, με τον ΠΑΟΚ χάρη στην εκπληκτικό Κλάντον να παίρνει τη νίκη, οδηγώντας τους φιλοξενούμενους σε εκνευρισμό και σωρεία λαθών.