Τρίκαλα – ΟΦΗ 1-0 (βαθμολογία)

1a8598dc58b16601ab170bc320433edb_XLΟ ΑΟΤ επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ με γκολ του Γιαννιτσάνη (55′) και κέρδισε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, έδαφος στην βαθμολογία και ψυχολογία.

Όπως αναφέρει το FL News, με εξαίρεση το πρώτο εικοσάλεπτο που το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ο ΑΟ Τρίκαλα κατάφερε να κυριαρχήσει στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ και να φτάσει στη νίκη με 1-0 πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι ποδοσφαιριστές της Θεσσαλικής ομάδας έδειχναν πιο έτοιμοι, έμπαιναν πιο εύκολα στην περιοχή του Δαύκου και δημιούργησαν αρκετές φάσεις για να τελειώσουν νωρίτερα το παιχνίδι. Οι αντιδράσεις των αμυντικών του ΟΦΗ, όσο και του τερματοφύλακα του έσωσαν σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνα του που προδόθηκε μόνο στην φάση του 55ου λεπτό, όταν Μπαϊκαρά και Γιαννιτσάνης κατάφεραν να πάρουν δύο κεφαλιές στην μεγαλή περιοχή της ομάδας της Κρήτης και τελικά ο Γιαννιτσάνης να την στείλει στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ προσπάθησε να πιέσει, ανέβηκε πολύ ψηλά, αλλά δεν κατάφερε να κάνει σπουδαίες φάσεις την περιοχή, με εξαίρεση μια καρφωτή κεφαλιά του Βουό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ομάδα των Τρικάλων από την άλλη πλευρά ήταν πολύ πιο επικίνδυνη στο ανοικτό γήπεδο με τις αντεπιθέσεις και έφτασε σε πιο κλασικές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Τρικάλων πήρε προβάδισμα έναντι ενός εκ των διεκδικητών της ανόδου, βελτίωσε τη θέση του στην βαθμολογία και πήρε ψυχολογική ένεση για την αναμέτρηση της Κυριακής με την Λαμία.

Τρίκαλα : Σιδεράκης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Λεάντρο Πίντο, Βέρτζος, Μουμίν, Δούκακης (62′ Κουσκουνάς), Ριζογιάννης, Γιαννιτσάνης, Στογιάνοβιτς (46′ Στεφάνοβιτς), Μπαϊκαρά (70′ Σερτζίνιο)

ΟΦΗ : Δαύκος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (74′ Μάνος), Όστοϊς, Βουό, Χαντί (61′ Όγκμποε), Μπουρσέλης (43′ Ράντι), Κομεσίδης, Αντούκορ, Κιάσσος, Βαλλιάνος