Ολυμπιακός – Ούνιξ Καζάν 88-59

172197xlargeΣτις πολύ καλές εμφανίσεις των πρώτων μηνών της σεζόν επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην Ούνικς Καζάν, την οποία διέλυσε με 88-59.

Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους (7-4), παραμένοντας σε απόσταση μίας νίκης από τη δεύτερη θέση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης στην Ούνικς κι έτσι προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 (7:53”), ενώ με πέντε πόντους του Πρίντεζη ανέβασε τη διαφορά στο +11 (13-2, 4:32”). Η Ούνικς ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και με τον Λάνγκφορντ να παλεύει μόνος του (11π. στα πρώτα 10′), μοιραία βρισκόταν πίσω στο σκορ με 24-16 (10′).

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (24-20, 8:53”), προς στιγμήν, ωστόσο, καθώς ο Ολυμπιακός κρατώντας τους δίχως σκορ για περίπου τεσσεράμιση λεπτά, ξέφυγε εκ νέου με 33-20 (4:56”), με τον Καϊμακόγλου να βάζει τέλος στην… ξηρασία (33-22, 4:15”). Οι “ερυθρόλευκοι” έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι και προηγήθηκαν ακόμα και με +17 (41-24, 1:54”), με το 43-28 (20′) του πρώτου ημιχρόνου να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, παρά το τραγικό ποσοστό στα τρίποντα (1/8 3π.).

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι δυνατά και με 8-2 σερί στο πρώτο ενάμιση λεπτό, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (51-30, 8:26”). Η Ούνικς δεν είχε απαντήσεις, τη στιγμή που η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε επιβάλει το δικό της ρυθμό, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +27 (66-39), πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (68-42, 30′).

Στη διαδικαστικού χαρακτήρα τέταρτη περίοδο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αποφάσισε να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες κι έριξε στο παρκέ τον Γιάννη Αθηναϊου οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Σε ό,τι αφορά την εικόνα του αγώνα, με καλάθι του Γκριν οι Πειραιώτες βρέθηκαν ακόμα και με +35 (80-45, 5:55”), με τον Πάτρικ Γιανγκ να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό φόλλοου κάρφωμα, προτού οι Ρώσοι διαμορφώσουν το τελικό 88-59.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28, 68-42, 88-59