ΙΕΚ Ξυνή – Φίλιππος Βέροιας 32-27 (αποτελέσματα)

3988404Με κορυφαίους επιθετικά τους Παπακυπριανού (7 γκολ), Κεδέρη (6 γκολ) και Παπαδιονυσίου (5 γκολ) ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ νίκησε 32-27 τον Φίλιππο Βέροιας και έφτασε τους 18 πόντους στην κορυφή της βαθμολογίας, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου στην Handball Premier.

To παιχνίδι ξεχώρισε για τις καλές επιθετικές ενέργειες των ομάδων, αλλά και τις κακές άμυνες.

Στο πρώτο ημίχρονο με την Τσακνή να αγγίζει το 50% στις επεμβάσεις (8/18) οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-3 (8:05) και 9-5 (14:44). Ο Φίλιππος αντέδρασε και ισοφάρισε 9-9 με τον Κωστακίδη στο 19:20, αλλά η ομάδα της Νέας Ιωνίας πήρε και πάλι διαφορά 4 γκολ (15-11) με γκολ του Κεδέρη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 15-12.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ βρήκε τις λύσεις από την θέση πίβοτ με τον Παπαδιονυσίου να σημειώνει αρκετά γκολ και να κερδίζει αρκετές δίλεπτες και πέναλτι.
Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα και στα 6 γκολ (25-19) στο 45’ με τον Χάλαρη να σημειώνει δύο συνεχόμενα τέρματα.

Ο Φίλιππος μείωσε 27-24 στο 51’, ωστόσο οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και δεν ανησύχησαν, ενώ «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη με τα τέρματα των Κεδέρη και Παπακυπριανού.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωστακίδης με 9 γκολ.

Πριν το ματς ο Πρόεδρος του Εκπαιδευτικού Ομίλου Ξυνή και Πρόεδρος του ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. Σοφοκλής Ξυνής, τίμησε τον Φίλιππο Βέροιας για την προσφορά του στην εξέλιξη του ελληνικού χάντμπολ και για το περσινό νταμπλ.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 32-27

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-3, 9-5, 11-10, 15-12 (ημχ.), 18-14, 21-18, 25-20, 27-23, 29-25, 32-27

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος 3, Μανιουδάκης, Κανδύλας 3, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου 5, Παπακυπριανού 7, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 3, Κεδέρης 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 2, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 1, Τριανταφυλλίδης Τ. 4, Μπουκοβίνας, Θ. Κωστακίδης 9, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Φιλόσογλου, Βραζάλιτσα 5, Παπαδόπουλος 1, Ζούλφιτς 5.

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, δίλεπτα: 5-5, πέναλτι: 3/5-1/1.