ΦΟ Αριδαίας – ΓΑΣ Αλεξάνδρεια 81-52 (photos+vid)

30751917463_784a3b695c_cΤον άτυπο τίτλο ταυ πρωταθλητή χειμώνα κατέκτησε και μάλιστα αήττητος ο ΦΟ Αριδαίας στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, καθώς επικράτησε και της Αλεξάνδρειας με 81-52, μία αγωνιστική πριν ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος ταυ πρωταθλήματος.

Έχοντας με άνεση τα ηνία σε όλο τα παιχνίδι και με τους Μακρόπουλο, Τζάτση και Τοπαλίδη να πραγματοποιούν νέα πολύ καλή εμφάνιση ο ΦΟΑ πήρε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στα σκορ μόνα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 16-9. Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν με τους παίκτες ταυ ΦΟΑ να ανεβάζουν απόδοση. να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση να ολοκληρώνουν τα ημίχρονο μπροστά στα σκορ με 41-25.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια α ΦΟΑ εξακολούθησε να έχει με άνεση τα ηνία και μοιραία η διαφορά δεν άργησε να ξεφύγει τrάνω από τους 20 πόντους με τα 63-38 στα 30′. Σε όλη την υπόλοιπη τέταρτη περίοδο η Αλεξάνδρεια δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο και έτσι οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση έχοντας μετατρέψει τα παιχνίδι σε -περίπατο’ ολοκλήρωσαν τα παιχνίδι με τελικό σκορ το 81-52.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν α Μακρόπουλος με τους 18 πόντους που πέτυχε (με ένα τρίποντο), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Τζάτσης με 15 πόντους (και 2 τρίποντα) και Τοπαλίδης με 14 πόντους.

Από πλευράς Αλεξάνδρειας ξεχώρισαν οι Γιοβανόπιυλος με 16 πόντους (και 1 τρίποντο) και Παντοφλίδης με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα : 16-9, 41-25, 63-38, 81-52)

ΦΟ Αριδαίας : Αμπάρης 6, Κανονίδης, Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 14, Αμανίδης, Μπεyλάπουλας 8, Παπαβραάμ 6(2), Αβραμίδης 10(2), Αλεξανδρόπουλος 2, Μακρόπουλος 18(1), Αργυρός 2, Τζάτσης 15(2).

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια: Τερζίδης 2, Ζήνας 2, Παπαδόπουλος 3(1), Γιοβανόπουλος 16(1), Παντοφλίδης 12(1), Παπαγερίδης 6, Συρόπουλας 5, Πρόϊος 4, Καραγιάννης 2.