Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 4-0 (photos)

15609172_10208285879644785_1784272266_o

Μπροστά σε λίγους σε σχέση με την κρισιμότητα του ματς θεατές αλλά υπό το βλέμμα του νέου προέδρου της ΕΠΣ Ημαθίας, Βασίλη Φωτιάδη, ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων επικράτησε εύκολα του ελλιπέστατου ΓΑΣ Ροδοχωρίου και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “πράσινοι” ήταν αποτελεσματικοί, ήξεραν τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και αφού μπλόκαραν τα αντίπαλα ατού, βρήκαν τέσσερις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από την άλλη πλευρά, ο ΓΑΣ ήταν κατώτερος του αναμενομένου και για πρώτη φορά φέτος δέχτηκε τέσσερα γκολ σε ένα ματς, στο οποίο μάλιστα είχε ως καλύτερο παίκτη τον τερματοφύλακα του, Γιώργο Κασαπίδη.

Η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου ξεκίνησε δυνατά από το πρώτο λεπτό και μέχρι το 9′ όταν άνοιξε το σκορ, είχε δύο καλές στιγμές, μία με τον Ζωγράφο (4′) και μία με τον Ποτουρίδη δύο λεπτά αργότερα, που ανάγκασε τον Κασαπίδη να προβεί σε μία από τις πολλές εξαιρετικές του επεμβάσεις.

Στο 9′ όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα, όταν ο Κίτσας έδωσε πάσα “πάρε-βάλε” στον Πατατούκα και ο τελευταίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το πρώτο του γκολ 15595709_10208285879924792_1057112670_oστο πρωτάθλημα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους “κιτρινομπλέ”, τρία λεπτά αργότερα ο Πατατούκας έκανε τη συρτή σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Ποτουρίδης στόπαρε τη μπάλα και με ωραίο διαγώνιο σουτ “έγραψε” το 2-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την πρωτοβουλία των κινήσεων να παραμένει στην πλευρά των γηπεδούχων.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 29′ όταν το σουτ του Πέτγαζλη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ιωακειμίδης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 49′ ο Ποτουρίδης “έσπασε” τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής για τον Ζωγράφο και το σουτ του τελευταίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κασαπίδης.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο έμπειρος πορτιέρο πραγματοποίησε νέα σπουδαία επέμβαση, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Κίτσα, όμως στο 67′ δεν 15540213_10208285880004794_1485994787_oκατάφερε να αποσοβήσει το γκολ στο πλασέ του Ποτουρίδη, ο οποίος βρέθηκε “φάτσα” με το τέρμα μετά από ασίστ του Κίτσα. Στη φάση αυτή, ο έμπειρος μέσος του Μέγα Αλέξανδρου τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε.

Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Γιώργου Κίτσα να χριστεί σκόρερ, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και ιδανικό τελείωμα.

Στο 79′ ο Βούλγαρης εξαπέλυσε έναν κεραυνό από 40 μέτρα, που υποχρέωσε σε εντυπωσιακή εκτίναξη τον Ιωακειμίδη, στην τελευταία σπουδαία φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Επόμενο παιχνίδι για τους “πράσινους” αυτό στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας κόντρα στον τοπικό ΠΑΟΚ, με το οποίο ολοκληρώνεται και ο πρώτος γύρος της φετινής σεζόν. Αντίθετα, ο ΓΑΣ επιστρέφει στους αγωνιστικούς χώρους με το Κύπελλο Ερασιτεχνών (11/1) καθώς έχει ρεπό.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων : Ιωακειμίδης, Πετκάκης, Τασίδης, Ταταρίδης (20′ λ.τ. Σερμπίνης), Ζωγράφος, Κουκουράκης, Κίτσας, Πατατούκας (76′ Νασούφι), Αθανασιάδης Η., Ποτουρίδης (68′ Συμπεθέρης), Κιρκιλιανίδης

ΓΑΣ Ροδοχωρίου : Κασαπίδης, Μωυσίδης (63′ Θεοδοσιάδης), Τσίπης, Τάσο, Κοτζαχρήστος, Ρίσσου, Κακούδης (51′ Φρέντι), Μπρέγκου, Πέτγαζλης, Βούλγαρης, Παπαδής