Μαγεία!

Cz_U84GVIAA5gsHΗ Μπαρτσελόνα δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Εσπανιόλ, την οποία νίκησε 4-1.

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος οι «μπλαουγκράνα» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην Εσπανιόλ. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Σουάρεζ ενώ στην επανάληψη ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε στο 67ο λεπτό το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα σκόραρε ο Ζόρντι Άλμπα για το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της “τιμής” στο 79ο λεπτό με τον Λόπεζ. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μέσι στις καθυστερήσεις.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Βαρκελώνης έφτασε τους 34 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Ρεάλ, η οποία όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Οσασούνα και έφτασε τους 16 βαθμούς και τη 15η θέση σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που παρέμειναν τελευταίοι με επτά μόλις πόντους.