Ελλάδα – Τουρκία 30-23

20170106_185552

Με πολύ καλή εμφάνιση και νίκη ολοκλήρωσε η Εθνική Ανδρών την σειρά των φιλικών της αναμετρήσεων στο πλαίσιο της προετοιμασίας ενόψει των προκριματικών του EURO 2020 με Νησιά Φερόε και Κύπρο (13-15/1).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο κατάμεστο κλειστό του Βύρωνα επικράτησε 30-22 της Τουρκίας, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, έχοντας διάρκεια στο μεγαλύτερος μέρος του αγώνα.

Η «Γαλανόλευκη» είχε διάθεση σε άμυνα, ολοκληρώνοντας συνολικά 13 αιφνιδιασμούς, ενώ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, αφού σκόραραν 11 διαφορετικοί αθλητές!

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Τάσος Παπαδιονυσίου με 6 γκολ, ο οποίος είχε εντυπωσιακά τελειώματα από θέση πίβοτ, ενώ πολύ καλός έως το διάστημα που τραυματίστηκε ήταν ο Μπασμαλής με 4 γκολ. Ο Πέτρος Μπουκοβίνας ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια και ήταν εξαιρετικός με 7/15 επεμβάσεις και ποσοστό που άγγιξε το 50%, ενώ ο Κώστας Τσιλιμπάρης αγωνίστηκε στο β’ ημίχρονο, έχοντας 8/22, αλλά είχε σημαντική συμβολή στους άμεσους αιφνιδιασμούς με αρκετές ασιστ.

Αγωνιστικά η Εθνική ξεκίνησε πολύ δυνατά με προβάδισμα 5-1 (6:24) και 10-4 (20’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 15-8. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τουρκία μείωσε σε 18-15 (41:51) με σερί 3-0, εκμεταλλευόμενη το κακό πεντάλεπτο (38-43) της Ελλάδας. Η Εθνική αντέδρασε άμεσα και στο διάστημα 43-49, «καθάρισε» τη νίκη με επιμέρους σκορ 5-1, διαμορφώνοντας το 19-16 σε 24-17 με φοβερό γκολ του Χερουβείμ από την περιφέρεια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική έβγαλε και άλλους αιφνιδιασμούς με τους Ζαμπούνη και Παπαδιονυσίου εκτελεστές, φτάνοντας στο τελικό 30-22.

Εκτός 15αδας έμειναν σήμερα Λοίζος και Κρητικός

ΕΛΛΑΔΑ- ΤΟΥΡΚΙΑ 30-22

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-2, 8-2, 10-5, 12-5, 15-8 (ημχ.), 16-10, 18-13, 20-16, 24-17, 27-20, 30-22

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Μπάγιος 3, Μπασμαλής 4, Αραμπατζής 3, Νικολαΐδης 2, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 1, Β. Παπαδόπουλος 3, Α. Παπαδόπουλος, Χερουβείμ 3, Κανδύλας 1, Παπαδιονυσίου 6, Αραπακόπουλος, Ζαμπούνης 2, Μπουκοβίνας

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ίλκερ Σεντούρκ): Οζμουζούλ, Γκιουνάι, Μακάσογλου, Πέκτας 3, Ναλμπάντογλου 1, Μπουλούμπασιτς 2, Σίμσαρ, Ερσίν 1, Ντόνε 2, Ορνέκ, Τσέλικ 7, Ντεμιρεζέν 6, Ζαμάν, Σαράκ.
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 1/1-3/3.