Βατανιακός – Σκυδραϊκός 76-68

Χωρίς τίτλοΟ Βατανιακός επικράτησε με 76-68 του Σκυδραϊκού. σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport.gr, δύο ξεσπάσματα των γηπεδούχων έγραψαν την ιστορία του πρώτον δεκαλέπτου. το πρώτο στην αρχή που έδωσε προβάδισμα με 8-1 στον Βατανιακό, 7′ 44″ πριν το τέλος της περιόδου και το δεύτερο στη λήξη του, με το οποίο η ομάδα της Κατερίνης, χάρη σε ένα 10-0 σερί αποσπάστηκε με δεκαπέντε του αντιπάλου της (23-8) 1′ 16″ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ισορροπημένα κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σκυδραϊκό να εκμετελλεύεται ένα νεκρό δίλεπτο του Βατανιακού και να μειώνει σε 35-26 3′ 47″ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Κατερίνης απάντησε με ένα 5-0 στην συνέχεια και η λήξη του πρώτον ημιχρόνου βρήκε τον Βατανιακό να προηγείται με 47-33.

Ότι έχτισε στα είκοσι πρώτα λεπτά ο Βατανιακός το γκρέμισε στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Σκυδραϊκός μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 4 51″ πριν το τέλος της περιόδου και από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο αγώνα κύλησε πόντο πόντο και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περιόδο με το σκορ στο 54-53.

Έξι αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά του Βατανιακού του έδωσαν ισάξιο προβάδισμα (62-56), 6′ 36″ πριν το τέλος. Ο Σκυδραϊκός έδειχνε πολύ σκληρός για να ηττηθεί και ο Βατανιακός να είχε μάθει από το πάθημα του τρίτου δεκαλέπτου, δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους στην ισορροπία του αγώνα και ο γηπεδούχος πήρε τη νίκη με 76-68.

Δεκάλεπτα: 26-10, 47-33, 54-53, 76-68

Βατανιακός Σάρισα (Χελιδώνης): Κοτσίμπελης 6, Μέλιος 2, Κατηρτζίδης 13 (1), Βαρβούτης 12, Τσιάμης 23 (3), Λαyαμτζής 2, Γκαβοτάσιος 9 (1), Φελεκίδης 3 (1), Βασιλειάδης, Πόσιος 6, Κεσεσίδης, Λυκίδης.

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Καπετανόπουλος 6, Φαντίδης 4, Τραϊανός 2, Χομένκο 4, Τσανακτσίδης 7, Δερμιτζάκης 15 (5), Σταυρουλάκης 15 (1), Μουμτζίδης 12 (1), Χαραλαμπίδης 2.