Νίκη με άγχος για τον Άρη

ilic-1-700x468Στο ποδόσφαιρο μετράει η ουσία. Το αποτέλεσμα που λένε. Αυτά τα είχε ο Άρης σήμερα. Ακόμη κι αν προβλημάτισε με την απόδοσή του, έστω κι αν δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στον Αχαρναϊκό, μία ομάδα με πολλά οικονομικά προβλήματα.

Τελικό αποτέλεσμα 2-1, με τους «κιτρινόμαυρους» προσθέτουν ακόμη τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους. Μπαργκάν και Ίλιτς τα γκολ του Άρη, ο Τσεμπερίδης μείωσε για τους γηπεδούχους.

Όπως αναφέρει το instasport, ο Αχαρναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, όμως ο Άρης ήταν εκείνος που πέτυχε… πρώτος τον στόχο του. Μόλις στο 10’, έπειτα από μακρινή μπαλιά του Ρόβα, ο Μουστάκης έκανε το λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μπαργκάν, ανοίγοντας το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος, δεν επέτρεψε να παιχθεί και κανένα… σοβαρό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να δείχνουν ενθουσιασμό και να πλησιάζουν στο γκολ στο 28’ με τον Μουστάκη, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άρης έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι. Σε αντεπίθεση, ο Ρόβας με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Ίλιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με πλασέ πέτυχε το 0-2.

Στο 42’ οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία και για ένα τρίτο γκολ (ο Ψύχος σταμάτησε διαδοχικά Ντούνη και Τάτο) κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-2 θα έμενε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η άμυνα του Άρη είχε παιδική αντίδραση, με αποτέλεσμα ο Τσεμπερίδης να σκοράρει και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η αλήθεια είναι ότι ο Αχαρναϊκός μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο αν και ο Άρης είχε δυο… γρήγορες καλές στιγμές με τον Μπαργκάν (47’, 50’). Οι γηπεδούχοι σταθερά είχαν την κατοχή της μπάλας, με… απόπειρες να απειλήσουν, όμως οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν χώρους και όποτε τους δινόταν η δυνατότητα έβγαιναν μπροστά και μάλιστα στο 60’ ο Καπνίδης έχασε τεράστια ευκαιρία για να «τελειώσει» το ματς, ωστόσο προ του Ψύχου πλάσαρε άουτ!

Στο 85’ ο Αχαρναϊκός λίγο έλειψε να… σοκάρει τον Άρη, αλλά ο Διούδης έδειξε την κλάση του σταματώντας τον Τζέφερσον, που βρέθηκε μόνος του απέναντί του, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να σκοράρουν στο 89’ με τον Παυλίδη και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, με τον Άρη να παίρνει με πολύ άγχος τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ : Ψύχος, Σωτηράκος, Χριστοφιλέας, Ματσούκας, Παπατόλιος, Τσεμπερίδης, Καραντασιάδης, Ντάγκρας, Πλαβούκος, Μουστάκης, Τζέφερσον

ΑΡΗΣ : Διούδης, Μπούρμπος, Καράμπελας, Ιντζίδης, Τσουμάνης, Ρόβας, Παυλίδης, Ντούνης (65′ Μιλούνοβιτς), Μπαργκάν (81′ Τζανακάκης), Τάτος, Ιλιτς (58′ Καπνίδης).