ΓΑΣ Έδεσσας – ΦΟ Αριδαίας 59-58

16176759_1998415563719102_1250909201_nΜέσα από τα χέρια ταυ έχασε τα παιχνίδι ο ΦΟΑ στην αναμέτρηση με τον ΓΑΣ Έδεσσας, για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, στο παγωμένο ΔΑΚ’ της πόλης και έπεσε στη δεύτερη Θέση της βαθμολογίας.

Όπως αναφέρει το karatzova.com, στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΦΟΑ ήταν αυτός που μπήκε πολύ δυνατά και με τρομερή άμυνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 8-16 στη λήξη της 1ης περιόδου. Πιο ισορροπημένο το 2ο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να παραμένει η ίδια και τα ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τα ΦΟΑ μπροστά στα σκορ με 20-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το +8 μέχρι και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (34-42), αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Με φοβερή αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή ταν Χαραλαμπίδη, κατάφεραν να γυρίσουν τα παιχνίδι. Στα τελευταία δραματικά 4 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 59-57 ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε δύο βολές και έκανε φάουλ στον Μακράπουλο, τον οποία έστειλε στις βολές, όμως ευστόχησε μόνα στην πρώτη με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 59-58 για την ομάδα του ΓΑΣ’ Έδεσσας.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Χαραλαμπίδης με 16 πόντους και Τότλης με 14. Από πλευράς ΦΟΑ σε μεγάλη μέρα ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Τοπαλίδης με 18 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τζάτσης με 14 πόντους (2 τρίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-16, 20-28, 34-42, 59-58

ΓΑΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 2011 : Μποζίνης, Γεωργιάδης 3(1), Υφαντίδης 10(1), Λούσης, Τσολάκης 5(1), Τεντζέρης, Τότλης 14(1), Αδάμ, Βεκόπουλας 3(1), Δουλκερίδης, Χαραλαμπίδης 16, Δαδόπουλος 8.

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ : Κανονίδης Γ., Κανονίδης Ι., Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 18, Ζέρζης, Μπεγλόπουλας 5, Παπαβραάμ 1, Αβραμίδης 8(2), Τόπκας, Μακρόπουλος 12(1), Αρνυρός, Τζάτσης 14(2).