Πήρε ρεβάνς!

4024825Ο Διομήδης πήρε ρεβάνς για την ήττα του κόντρα στην ΑΕΚ στον πρώτο γύρο, επιβλήθηκε με 23-20 και την προσπέρασε στην βαθμολογία.

Την 7η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Διομήδης Άργους που πέρασε και από την έδρα της ΑΕΚ με 23-20, την ξεπέρασε στη βαθμολογία και πλησίασε ακόμα περισσότερο τις πρώτες θέσεις της Handball Premier. Οι «Λύκοι», όχι μόνο κέρδισαν, αλλά κάλυψαν και την διαφορά των δύο τερμάτων (26-28) με την οποία έχασαν στο κλειστό της Νέας Κίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Από την άλλη η ΑΕΚ έχασε βαθμούς σε ένα ακόμα παιχνίδι στο γήπεδο της μετά τις ήττες από ΙΕΚ ΞΥΝΗ, ΠΑΟΚ και την ισοπαλία με Πανελλήνιο. Η «Ένωση» στερήθηκε των υπηρεσιών των Άντρεγιτς και Συγγάρη, οι οποίοι είναι τραυματίες.

Το ματς: Οι «Λύκοι» έλεγχαν το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ αρχικά με σερί 4-0, χάρις το οποίο μετέτρεψαν το 3-2 (9:20) σε 3-6 (12:36).

Με κορυφαίους τους Ιούλιο Αργυρού και Σωτήρη Γιόσμου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 5-11 (21:15) και λίγο αργότερα στο 7-13 (28:40). Η ΑΕΚ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 8-13 και με την εκπνοή ο Βαμβακάς έκανε το 9-13.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της και αρχικά μείωσε σε 13-14 με τον Νικολαΐδη στο 36:42, ενώ στην συνέχεια με επιμέρους σκορ 9-2, πέρασε μπροστά 16-15 στο 41:24 πάλι με τέρμα του αρχηγού της.

Η απάντηση του Διομήδη ήταν άμεση με σερί 4-0, που τον έβαλε και πάλι σε θέση ισχύος, προσπερνώντας με 16-19 στο 45:30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε και πάλι σε 18-19, αλλά ένα νέο σερί (3-0) της ομάδας του Άργους έκανε το σκορ 18-22 στο 57’ με τέρμα του Γιόσμου και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 20-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 3-5, 5-10, 6-11, 9-13 (ημχ.), 11-14, 14-15, 16-18, 18-19, 18-21, 20-23

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Χ. Νικολαΐδης 5, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης 6, Συγγάρης, Καραστέργιος, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 2, Άντρεγιτς, Χόγκας 3, Αλικάκος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης, Γιόσμου 5, Κρεμαστιώτης 2, Χ. Αργυρού, Ι. Αργυρού 9, Μισαηλίδης 4, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 1, Δάσκαλος 1, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος, Χατζηκωνσταντίνου.