Έψαχνε τη ρεβάνς, την πήρε με Λέοβατς! (βαθμολογία)

C24PRCuWIAAvCgwΠριν από μερικές ημέρες ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε πάει στην Τούμπα και με έναν… μαγικό τρόπο (αφού ο ΠΑΟΚ είχε σχεδόν 30 τελικές προσπάθειες) κατάφερε να νικήσει με 1-0. Σήμερα οι «ασπρόμαυροι» πήραν την… εκδίκησή τους, αλλά κυρίως ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο, επικρατώντας με το ίδιο σκορ.

Όπως αναφέρει το instasport.gr, το γκολ της νίκης για την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς ήρθε στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα από τον Μάριν Λέοβτς, ο οποίος έγινε έτσι ο 15ος παίκτης του ΠΑΟΚ που σκοράρει φέτος.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγινε δα και κανένα σπουδαίο παιχνίδι. Αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και… απελπισμέννη προσπάθεια των 22 παικτών να παίξουν ποδόσφαιρο σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΟΚ είχε μια ελαφρά υπεροχή, όμως ο ΠΑΣ έφθασε πρώτος κοντά στο γκολ, με τον Ακόστα στο 20’.

Αυτή η φάση μάλλον… ξύπνησε τους φιλοξενούμενους, που κράτησαν την μπάλα, πίεσαν και τελικά κατάφεραν να σκοράρουν με τον Λέοβατς στο 31’. Πάντως η ομάδα των Ιωάννινων, έφθασε μία ανάσα από την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου (39’) με τον Γλύκο να πραγματοποιεί την απόκρουση της αγωνιστικής σε… μοναδικό τετ α τετ με τον Μαμπουλού.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με τη διπλή χαμένη ευκαιρία του Μυστακίδη (ισάριθμες αποκρούσεις από τον Πασχαλάκη), με τον Γιάννη Πετράκη πάντως γρήγορα να… ρισκάρει ρίχνοντας στο παιχνίδι αρχικά τον Κόντε και στη συνέχεια τον Βιδάλ. Οι αλλαγές έκαναν πιο επιθετικό τον ΠΑΣ, που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Η «απάντηση» του Ίβιτς ήταν να θωρακίσει την μεσοαμυντική γραμμή του, βγάζοντας τον Μυστακίδη, βάζοντας στη θέση του τον Χαρίση, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο των Ιωαννίνων.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά «καθαρή» ευκαιρία δεν έκαναν κι έτσι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει νικητής από το… χωράφι των Ιωαννίνων. Σημειώνεται δε πως ο Δικέφαλος στα τελευταία εννιά παιχνίδια του έχει οκτώ νίκες και μία ήττα, αυτή από τον ΠΑΣ στην Τούμπα. Ματς που ήταν και το μοναδικό σε αυτή την 9άδα που δέχθηκε γκολ…

περισσότερες φωτογραφίες ΕΔΩ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ : Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Καρανίκας (66’ Βιδάλ), Λίλα, Κοζορώνης, Γιάκος (55’ Κόντε), Κούτρης, Ακόστα, Μαμπουλού (82’ Μπέριος).

ΠΑΟΚ : Γλύκος, Μαλεζάς, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Λέοβατς, Τσίμιροτ (94’ Κάνιας), Σάκχοφ, Κάμπος (89’ Κουλούρης), Μυστακίδης (70’ Χαρίσης), Αθανασιάδης.