Δεν το έχανε με τέτοιο πάθος!

Αποφασιστικός παρουσιάστηκε ο Ερμής Ζωνιανών κόντρα στον Ηλυσιακό και δίκαια πήρε τη νίκη με 2-0 για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής.

Όπως αναφέρει το grandsport.gr, οι Ζωνιανοί, ήταν συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό και έδειξαν τις προθέσεις τους να επιστρέψουν στις νίκες προκειμένου να σταματήσουν το αρνητικό σερί έξι αγώνων χωρίς ήττα (4 ισοπαλίες και 2 ήττες). Στα πρώτα λεπτά το συγκρότημα του Γιώργου Πετράκη άνοιξε το σκορ με τον Πασιαλή, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Τοπούζη ο οποίος επηρέασε τη φάση. Στη συνέχεια οι ρεθυμνιώτες πίεσαν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 40′ με τον Ρόβα να σημειώνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ερμή και το 1-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, και πάλι ο Ερμής μπήκε δυνατά, κέρδισε πέναλτι αλλά ο Τοπούζης δεν κατάφερε να σκοράρει όμως λίγα λεπτά αργότερα ο Πασιαλής που “έψαχνε” το γκολ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, δικαιώθηκε και έκανε το 2-0. Έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα δύο τερμάτων, ο Ερμής Ζωνιανών στη συνέχεια “έδωσε” χώρους στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έψαχναν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι και από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να “χτυπήσουν” στη κόντρα και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ με τον Τοπούζη κυρίως.

Τελικά το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και ο Ερμής Ζωνιανών επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τη τελευταία του στις 6 Νοεμβρίου, έχοντας ως στόχο πλέον να ξεκινήσει ένα νέο σερί νικών…

Ερμής Ζωνιανών: Κόλλιας, Χατζηβασίλης, Πλουσής Β., Ανυφαντάκης, Ραπτάκης, Γιακουμάκης, Φαμπίνιο, Πασιαλής, Τοπούζης, Ρόβας, Κοζυράκης

Ηλυσιακός: Σηφάκης, Γραμμάτικας, Δημακάκος(10’ λ.τ. Ντούμπερεκ), Πιπίνης(15’ λ.τ. Ρόππας), Πέττας, Αμανατίδης(70’ Σαμιώτης), Φλέγκας, Κούντου, Ιωάννου, Μάλτσι, Κάλφας