ΑΓΕ Πιερίας – Πανεδεσσαϊκός 63-71

Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε από τον Πανεδεσσαϊκό με 63-71, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΓΕ Πιερίας, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-8 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 8-8, 6′ 35″ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. 3′ 17″ πριν το τέλος της περιόδου η ομάδα της Έδεσσας προηγήθηκε με τέσσερις (10-14) με την ΑΓΕΠ να ισοφαρίζει ξανά στο επόμενο δίλεπτο και να παίρνει το προβάδισμα 11 ,τ πριν τη λήξη με 19-18.

Όπως αναφέρει το katerinisport, αμφίρροπα κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να καταφέρνει να προηγηθεί με τέσσερις 3′ 25″ πριν το ημίχρονο και τον Πανεδεσσαϊκό να απαντά, ισοφαρίζοντας σε 29-29 1′ 04″ πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου και τον Καραγιάννη να διαμορφώνει το 31-29 με τη λήξη της.

Η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να προηγηθεί με 35-29, 8′ 41″ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Πανεδεσσαϊκό να μειώνει σε 35-33 δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο η γηπεδούχος απάντησε ξεφεύγοντας με επτά (40-33) 39″ αργότερα. ‘Ενα σερί 0-10 από την ομάδα της ‘Εδεσσας διαμόρφωσε το 40-43,4 06″ πριν το τέλος της περιόδου, το οποίο β’ ρήκε την ομάδα της Κατερίνης πίσω στο σκορ με 46-50.

Με τον Πανεδεσσαϊκό να διατηρείτο προβάδισμα και χωρίς σημαντικές διακυμάνσεις κύλησε το πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά κατάφερε 4′ 03″ πριν τη λήξη του αγώνα να προηγηθεί με εννέα πόντους (53-62) και με δώδεκα (55-67), 1′ 42″ πριν το τέλος. Η ΑΓΕ Πιερίας μείωσε στους τέσσερις (63-67) 54,1 ” πριν τη λήξη, αλλά δε μπόρεσε να ολοκληρώσει και να επαλάβει την ανατροπή του προηγούμενου Σαββάτου.

Δεκάλεπτα: 19-18, 31-29, 46-50, 63-71.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Γιαμούζης 17 (5), Τσολακίδης 9 (1), Καραyιάννης 17 (4), Καρατόλιος 2, Αδαμόπουλος, Βαφόπουλος 13, Δερμίσης, Κελαδίτης, Δαμαλής 5, Κοιλιάς, Γαβαλάς.

ΑΣ Πανεδεσσαϊκός (Σταυρόπουλος): Πέτκος 16 (1), Ιωσηφίδης 21 (3), Θεοδώρου 6, Χατζηχαρίσης 17 (1), Τσάμης 8, Τότλης, Κλήντσαρης 1, Ντουλαβέρης 2, Μάρκου, Καραϊσαρίδης.