«Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» – Βατανιακός 74-70

Επιστροφή στις νίκες για τον «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας», καθώς νίκησε τον Βατανιακό Κατερίνης με 74-70.

Το παιχνίδι παρουσίασε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς η ομάδα της Κατερίνης έκανε καλή εμφάνιση έχοντας το προβάδισμα στο σκορ για τρία δεκάλεπτα. Ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» μπήκε «νωθρός» στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα της Κατερίνης να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα της Έδεσσας κατάφερε στο 3ο δεκάλεπτο να παίξει καλύτερη άμυνα και να «μαζέψει» την διαφορά στο 47-53, με την λήξη της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» κατάφερε να παίξει πολύ καλή άμυνα, να «κλέψει» μπάλες και να πετύχει καλάθια στον αιφνιδιασμό κυρίως με τον Υφαντίδη. Ο ΓΑΣ κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 6:10΄΄ πριν την λήξη του αγώνα, με καλάθι του Χαραλαμπίδη (57-55). Στην συνέχεια καθοριστικές αποδείχτηκαν οι άμυνες που «έβγαλε» ο Υφαντίδης καθώς και τα δύο τρίποντα του Λούση που έδωσαν διαφορά οκτώ πόντων (68-60), εδραιώνοντας την νίκη του «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας». Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 74-70 με τον ΓΑΣ να διατηρείται στην 4η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα εφετινά play off.

Διαιτητές: Ντόγκας- Καραμανλής

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-36 (ημιχ), 47-53, 74-70 τελικό.

«Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» (Λούσης Λ.): Μποζίνης 2, Γεωργιάδης, Υφαντίδης 21(4), Λούσης 6(2), Τσολάκης, Τεντζέρης, Τότλης 4, Δημητρόπουλος 19(2), Βεκόπουλος 5(1), Δουλκερίδης, Χαραλαμπίδης 15, Δοδόπουλος 2.

Βατανιακός (Χελιδόνης) Μέλιος 15(3), Βαρβούτης 14, Νάνος , Τσιάμης 2, Λυκίδης , Κατηρτζίδης 19(3) , Φελεκίδης 17(3) , Βασιλειάδης , Κοτσίμπέλης 3