Με το…πόδι στο γκάζι ο ΠΑΟ! (βαθμολογία)

Πειστικός και ιδιαίτερα αποτελεσματικός ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε τον Παναιτωλικό με 4-0 και έδειξε ότι βελτιώνεται σταθερά. Τρία γκολ ο Μπεργκ, ένα ο Λουντ, εξαιρετική απόδοση από τον Βιγιαφάνιες στη δεύτερη συνεχή τεσσάρα για τους πράσινους μέσα σε λίγες ημέρες.

Λίγα 24ωρα μετά τη νίκη-πρόκριση επί του Αστέρα Τρίπολης, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και στο πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες (Κέρκυρα, Λεβαδειακό, ΠΑΣ Γιάννινα), με το αποψινό 4-0 επί του Παναιτωλικού στη Λεωφόρο.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη τεσσάρα μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών για το τριφύλλι που επιβεβαίωσε εμφατικά την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται στην παρούσα χρονική στιγμή.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου (61% έναντι 39%), δίχως ωστόσο να έχει την ίδια φρεσκάδα αλλά και παρόμοια αποτελεσματικότητα στο πρέσινγκ του στο επιθετικό τρίτο του αντιπάλου, συγκριτικά με τον αγώνα απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, με συνέπεια να δυσκολεύεται σημαντικά στην παραγωγή υποσχόμενων ευκαιριών.

Παρά το γεγονός ότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με έξι τελικές προς την εστία για τους «πράσινους», μόλις η μία ήταν εντός εστίας, τη στιγμή που ο Παναιτωλικός είχε τρεις (δύο προς την εστία), αλλά κι την καλύτερη ευκαιρία του ματς στο πρώτο «μισό» του παιχνιδιού.

το φιλμ της αναμέτρησης στο SDNA

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Βιγιαφάνιες, Ζέκα, Ρέις (37’ Κουρμπέλης), Εμποκού (78’ Λουντ), Κλωναρίδης (46’ Π. Βλαχοδήμος), Μπεργκ.

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Χαντάκιας (66’ Κουτρουμάνος), Κούσας, Τσοκάνης, Μάκος, Λόπες, Πάουλο, Κλέσιο (73’ Μουνιόζ), Ρότσα (79’ Παπαδόπουλος), Μαρκόβσκι.